Publ: 21 aug 2010 17:17 Uppdaterad

Tredje raka HAIF-förlusten

FOTBOLL. Det går tungt just nu för Heby. På lördagen förlorade laget på bortaplan mot Spånga med 2-0. Det var tredje raka förlusten och HAIF halkar efter i toppstriden.

Div III, herrar

Spånga - Heby 2-0 (2-0)



- Norrtälje kommer att vinna serien, i den här matchen vann Spånga rättvist, vi var inte alls med de första 20 minuterna och då avgjordes matchen, säger Hebytränaren Henrik Alriksson.
Som han påpekar startade hemmalaget starkt och två snabba mål inledningsvis avgjorde tillställningen.
- Efter det tycker jag att vi kommer igen och vi skapar också ett antal målchanser men vi har svårt för att göra mål just nu, fortsätter Alriksson.
Även i andra halvlek jobbade Heby bra men några mål blev det inte. En stor anledning till förlusten är att laget saknade flera ordinarie spelare på grund av avstängningar och sjukdom. Henrik Alriksson ger laget som helhet beröm för att man jobbade bra, undantaget matchinledningen.

Av: Rolf Gustavsson

bred läsmer.jpg
  
TORSDAG 9 FEBRUARI:
 
BANDYKRÖNIKA:
"Min kalkyl håller" UNT:s Håkan Lundh är fortfarande optimistiskt angående Sirius slutspelschanser.
 
SPEL:
En sida stryktips i dagens UNT.
 
 
1655915_preview.jpg?1328601813045_

Ståplats: Sallén baskets nya storstjärna Chioma Nnamaka gästar veckans program. 

>> Pressläktaren sågar och hyllar Uppsalas sport

 

facebook.com/Lans.Legue

Har du en åsikt? Stor eller liten, spelar ingen roll. Mejla till sportchefen@unt.se

bil-tester

Läs våra senaste bil-tester


 

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »