Publicerad: 2010-08-26 05:30, senaste uppdaterad: 2010-08-26 22:08
Läs upp
Olouma Nnamaka kanske spelar i Uppsala Basket kommande säsong.
Foto: Nina Leijonhufvud
Laddar...

Uppsala nära drömvärvning

BASKET. Uppsala Basket har gett ett kontraktsförslag till Oluoma Nnamaka - som lider av beslutsångest.
- Det är ett svårt beslut, säger Nnamaka.

Åka iväg på en ny proffssejour i italienska andraligan eller stanna hemma i Uppsala för en comeback i moderklubben? Det är frågan för mångåriga basketproffset Oluoma Nnamaka, 31.
- Om vi åker så är det helst till Italien. Men jag tänker inte åka på vad som helst om jag ska utomlands - det måste vare en bra situation i så fall. Det är skönt att vara hemma, säger Oluoma Nnamaka, som tills vidare fortsätter att träna med Uppsala Basket.
Två italienska klubbar har varit på gång som nya klubbadresser i sommar: Igea Barcellona Basket från Sicilien och Fileni Jesi från Ancona.
- Av olika anledningar har det inte blivit något.
Det här är inte första gången som Oluoma Nnamaka ryktas vara på väg hem till Uppsala Basket. Men nu känns en comeback mycket närmare än tidigare - vilket också Nnamaka bekräftar.
- Jag fick ett kontraktsförslag för några dagar sedan. Det känns som ett stort beslut - det här är den svåraste sommaren någonsin.

Vad säger du om Uppsala Baskets lagbygge?
- Jag tycker att det ser väldigt intressant ut, det känns ambitiöst. Martin Kohlmaier är verkligen riktigt bra, och det ser bra ut med andra spelare också. Jag känner både Fredrik (Jönzén) och coacherna väldigt bra och vet vad det har för filosofi, vilket är ett stort plus.

En eventuell värvning av Ouoma Nnamaka kommer inte att påverka rekryteringen av de andra spelare som Uppsala Basket har på ingång, helt enkelt eftersom pengarna som Nnamaka erbjuds inte tas från den övriga spelarbudgeten.
- Oluoma är ett sidospår, säger sportchefen John Tillman.
- Pengarna är självklart mycket bättre om jag åker utomlands, så det är inte det som avgör om jag flyttar hem eller inte, säger Nnamaka, som hoppas ha fattat ett beslut om sin framtid inom några veckor.
- Det vore otroligt kul om han väljer att spela med oss. Men jag vågar inte hoppas för mycket, säger Uppsalacoachen Anders Jonsson.

Och skulle inte Oluoma Nnamakas comeback bli av den här gången heller - ja, då blir den ett annat år i stället...
- Självklart kommer jag vilja spela med Uppsala någon gång, säger Nnamaka.

Av: Carl Göransson carl.goransson@unt.se

Kommentarer till artikeln
Uppsalas
storstjärnor Fredrik Jönzén och Oluoma Nnamaka, har det snackats så mycket om i flera år inom Uppsalabaskets kretsar, att när dessa kommer hem då blir det SM-Guld.

Nu när dessa blir 31 år och sannolikt inte mycket bättre än de är nu och inte heller snabbare eller starkare eller spänstigare, så skriv på då Nnamaka och visade upp dig med Fredrik medan ni står på topp för oss i hemmapubliken och era fans/vänner/släkt mm. Du kommer bara att gräma dig resten av ditt liv om du inte prövar nu, sen kan det vara för sent och komma hem senare efter flera år och dippa för man är slut och sämre är inte kul! Nu har du ditt livs chans att tacka din klubb-din stad-dina fans och köra en säsong så kanske du med de andra i laget, tar det där SM-Guld klubben aldrig fått!
Jan Karlsson, 29 aug 2010 kl 19:57
Ett ovanligt onödigt påpekande.
Till och med för att komma från en chattqvarn som mig. Det rör sig på idrottsfronten i lärdomsstaden. Bandy och Ishockey och Basket och två topplag i Innebandy. Att vi sen har ett lag i Superettan nästa år, är självklart. Men hur ska man hinna med något stilla innesittande i vinter? Man behöver iofs vara onödigt välbärgad som jag för att ha råd med alla inträdespengar och hoppas att det inte krockar allt för mycket. Till Oluoma vill jag säga.-Skriv på grabben! Jag lovar att du kommer att få en rolig vinter då!
Olle Jansson, 29 aug 2010 kl 12:41
KOM HEM.....!
Enkelt ju!
Avsluta en lysande utlandskarriär utomlands på topp! Höj kvalite och status på svenska basketligan!
Familj, vänner och din hemstad!
OCH göra 2000 pers lyckliga i fyrishov varje match som får se dig lira!
Välkommen hem! Hoppas ni stannar!
/Johanna
Johanna Strandgren, 27 aug 2010 kl 8:50
Wow....
Vilken drömvärvning det kan bli!
Med Oluoma i laget är Hovet fullsatt match efter match.
Dan Andersson, 26 aug 2010 kl 14:58
Det vore ett lyft för Uppsalas elitidrotten
Övertyga också dina systrar Iffe och Shuoma som, tillsammans med Felicia och övriga i damerna, gjorde en fantastisk match sist mot USA-laget.
Om alla Nmamaka skriver på då lovar jag att jag, Maarit och dina föräldrar går på samtliga Herr/Dam basketmatcher.

:-)

Zidane N
Ordf. UNIK Fotboll
.PS
Uppsala, som 4:e stad i Sverige, ska vara bland de 4 bästa i basket och fotboll. Så enkelt är det.
.DS
Zidane Nekmouche, 26 aug 2010 kl 11:27
Kom...
...igen Olouma!

Tacka JA!
Disco Very, 26 aug 2010 kl 10:53
sportforum
allsvenskan

 

facebook.com/Lans.Legue

torsdag 24 maj

REPORTAGE:
Läs om Uppsalastudenterna som siktar på EM-guld i sommar.

Köp UNT som E-tidning

Har du en åsikt? Stor eller liten, spelar ingen roll. Mejla till sportchefen@unt.se

bil-tester

Läs våra senaste bil-tester


 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »