Publicerad: 2013-02-07 07:39, senaste uppdaterad: 2013-02-07 07:02
Läs upp

Lindström bäst i världen igen

För andra året i rad har Emelie Lindström utsetts till världens bästa innebandyspelare. Djurgårdenspelaren vann poängligan i elitserien för fjärde året i följd. Och i landslaget gjorde hon 13 poäng på sju matcher i fjol.(TT)

För andra året i rad har Emelie Lindström utsetts till världens bästa innebandyspelare. Det är också för tredje året i följd som en Djurgårdenspelare får priset. Hermine Dahlerus var bäst 2010.

Lindström vann poängligan i elitserien förra året. Och hon är nu på väg att ta hem poängligan för femte året i följd. I landslaget gjorde hon 13 poäng på sju matcher i fjol.

-Klart att det är riktigt roligt, man blir väldigt smickrad av en sådan utmärkelse, säger Lindström till Innebandymagazinet.

Juryn består av förbundskaptener och internationella innebandymedier.

Av: TT

VM kval • fotboll

 

onsdag 22 maj

REPORTAGE:
UNT:s Håkan Lundh har grävt i arkivet och sammanställt ett reportage över tre uppslag om Sirius starke man under 70-talet Owe Bergström. I dagens första del kan ni läsa om uppväxten, familjen samt intresset för fotbollen.

FACEBOOK.COM/LANS.LEGUE

"Håkan Lundh har skrivit ett jättereportage i tre delar om Owe Bergström, mannen som skapade Sirius. Mannen som, på 60-talet, satsade hela sin förmögenhet på klubben i sitt hjärta. Det handlar om glädje, sorg och svek. Del ett i UNT i dag."

Du kan ladda ner E-tidningen HÄR

Har du en åsikt? Stor eller liten, spelar ingen roll. Mejla till sportchefen@unt.se


 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »