Publicerad: 2013-02-02 21:25, senaste uppdaterad: 2013-02-02 21:02
Läs upp

Rekordlång match i Davis Cup

I dag spelades den hittills längsta matchen i tennisturneringen Davis Cups historia. Dubbelmatchen mellan Schweiz och Tjeckien varade i sju timmar och två minuter. Tjeckien vann med siffrorna 6-4, 5-7, 6-4, 6-7, 24-22.(TT)

På lördagen spelades den hittills längsta matchen i tennisturneringen Davis Cups historia. Dubbelmatchen mellan det schweiziska paret Stanislas Wawrinka och Marco Chiudinelli och Tjeckiens Tomas Berdych och Lukas Rosol varade i sju timmar och två minuter. Det blev tjeckisk seger med siffrorna 6-4, 5-7, 6-4, 6-7, 24-22.

Tjeckien leder nu mötet, som spelas i turneringens första omgång, med 2-1 i matcher.

Det tidigare Davis Cup-rekordet utgjordes av matchen mellan John McEnroe och Mats Wilander, när USA mötte Sverige 1982. Den matchen varade i sex timmar och 22 minuter och slutade med seger för McEnroe efter 9-7, 6-2, 15-17, 3-6, 8-6.

Av: TT-AFP

 

FREDAG 24 maj

REPORTAGE:
UNT:s artikelserie om Owe Bergström fortsätter med den sista delen. Bergström satsade hela sin privata förmögenhet på laget i sitt hjärta och gick i personlig konkurs.

KRÖNIKA:
UNT:s Daniel Meisels: "Det är Lotta Schelin som ska göra det i sommar, men någon vidare mästerskapsform visade hon inte upp i Champions League-finalen ..."

FACEBOOK.COM/LANS.LEGUE

"Håkan Lundh har skrivit ett jättereportage i tre delar om Owe Bergström, mannen som skapade Sirius. Mannen som, på 60-talet, satsade hela sin förmögenhet på klubben i sitt hjärta. Det handlar om glädje, sorg och svek. Del ett i UNT i dag."

Du kan ladda ner E-tidningen HÄR

Har du en åsikt? Stor eller liten, spelar ingen roll. Mejla till sportchefen@unt.se


 

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »