Publicerad: 2011-12-16 21:55, senaste uppdaterad: 2011-12-16 21:12
Läs upp
Wings vilade stora delar av laget mot Visby/Roma.
Foto: Tobias Wallström
Laddar...

Wings avslutade med förlust

ISHOCKEY. Wings avslutade med en förlust i den betydelselösa bortamatchen mot Visby/Roma med 4-1 Bägge lagen var redan klara för fortsatt spel i allettan och det blev en ganska avslagen tillställning, enligt Wings tränare Charlie Thermaenius.

Visby/Roma var något hetare och ville säkert visa att de tre senaste förlustmatcherna på hemmarinken bara var en tillfällighet.

Wings vilade några av sina bästa spelare. Bland annat backarna Sami Pitkänen, Per Svensson och Fredrik Strand och kedjespelarna Fredrik Eklund och Mattias Öhrn. I Wings mål stod reservmålvakten Victor Schumertl och han fick mycket att göra.
- Vi hade med sex juniorer mot Visby och vilade några av våra ordinarie spelare. Victor i målet var lite halvskadad men gjorde ändå en riktigt bra match. Matchens första tio minuter är jag jättenöjd med men sedan tar vi inte jobbet ordentligt, varken jag eller spelarna på isen, säger Wings tränare.

Visby/Roma vann skotten med hela 43-23 och Victor Schumertl gjorde en riktigt bra match med en målvaktsprocent på 90.70 %.
När Visby/Roma i slutet av första perioden gjorde två snabba mål till 2-0 kroknade Wings. Det blev inte bättre av att hemmalaget utökade till 4-0 efter mittenperioden. Wings reducerade till 4-1 genom David Mårtensson i mitten av den tredje perioden men då var det för sent att rubba Visby/Roma.
- Nu laddar vi om batterierna. Alla lagen startar på nollpoäng i allettan efter nyår. Det blir spännande med lottningen på tisdag och se vilket lag vi börjar spela emot, säger Charlie Thermaenius.

Av: Conny Lindström sport@unt.se

sportforum
allsvenskan

 

facebook.com/Lans.Legue

torsdag 24 maj

REPORTAGE:
Läs om Uppsalastudenterna som siktar på EM-guld i sommar.

Köp UNT som E-tidning

Har du en åsikt? Stor eller liten, spelar ingen roll. Mejla till sportchefen@unt.se

bil-tester

Läs våra senaste bil-tester


 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »