Publicerad: 2010-06-04 11:59, senaste uppdaterad: 2010-06-04 13:06
Läs upp
Foto: Scanpix
Laddar...

60 journalister i Gazakonvoj

Minst 60 journalister fanns ombord i Gazakonvojen som bordades av israelerna i måndags. De greps och fick sitt material beslagtaget, uppger organisationen Reportrar utan gränser, som också ställt krav på de israeliska myndigheterna att samtliga ska släppas.

"Vi poängterar att journalisterna var där för att göra sitt jobb, vilket innebär att skildra vad som hände. De ska inte förväxlas med aktivisterna", hette det bland annat i ett uttalande.

Den turkiske journalisten Cevdet Kiliclar var en av de nio som dödades.

Bland de journalister som uppges ha hållits fängslade i Beer Sheva finns representanter för bulgarisk tv, nyhetsbyrån i Kuwait och tidningarna Sydney Morning Herald och Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Det är oklart hur många av journalisterna som ännu hålls kvar av Israel.



Kommentarer till artikeln
Palestinernas dilemma.
Utnyttjas alltid för andras intressen. Dåligt ledarskap. Fatah visade sig inte duga till att bygga upp något när dom fick chansen. Istället uppstod en konkurrent skapad med oljepengar. Demokratisk vald men utan demokratiskt sinne. Sköt bort människor för att slippa opposition. Det förflutna kan med fördel analyseras och sker bäst utan att relatera till propagandablad. Devisen att det inte är ens fel när två träter stämmer ovanligt bra på denna konflikt.Nu är det dags att sluta slänga bomber på varann. Anständiga människor från båda lägren skall ta över dagordningen från extremisterna. Vad finns det annars att göra?
Egon Wallander, 04 jun 2010 kl 19:30
Israels dialemma.
Den förda bosättningspolitiken har skapat ett monster som hotar att förgöra staten Israel. Utan inbördeskrigsliknande instatser kan det inte styras rätt. I dagens situation med yttre tryck kommer detta inte på fråga för den Israeliska makteliten. En annat fråga som oroar Israelerna är den ökande andelen Israeliska Araber i valmanskåren. Hur behålla en Judisk stat om dessa blir i majoritet? En annan fråga är raketer genom ombud. Iran uttnyttjar hamas och hizbollah till att destabilisera i egna syften. Vilka syftena är kan diskuteras, men förmodligen är det en blandning av religösa motiv och strikt maktpolitiska.Håll problemen i mellanöstern så sitter vi säkrare i sadeln.Israels huvudbry är var syftar Irans kärnvapenprogram till och vilken typ av bomber planeras att tillverkas?
Egon Melinder, 04 jun 2010 kl 19:17

city
1754498_preview.jpg?1337933665881_

Mer än fredag - Det här är Uppsalas bästa uteserveringar

schlager-em 2012
nya filmer

TIPSA oss

Epost: 72018@unt.se
Sms/mms: 72 018
Tel UNT:s växel: 018-478 00 00
Webbredaktionen: 018-478 14 35

>>Fler telefonnummer


Dagens Recept

Varje dag tipsar vi om ett nytt recept:  Indisk linssoppa

leva

Låt din brudklänning glänsa en sista gång. Haka på trenden ”trash the dress”.

facebook.com/Lans.Legue

 


 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »