Publicerad: 2012-02-08 12:05, senaste uppdaterad: 2012-02-08 22:02
Läs upp

Norduppländsk fuskbyggare i tv

Onsdagskvällens avsnitt av Fuskbyggarna i TV4 rör sig i Norduppland. En byggentreprenör inblandad i en uppmärksammad ekobrottshärva i mitten av 1990-talet spelar en central roll i berättelsen.

Artikel i UNT 18 oktober 1995.

UNT 18 oktober 1995

Den byggfirman hette CX Bygg och Transport AB och blev årets företagare i Tierp 1993 men gick året därpå i konkurs. Ägaren dömdes 1995 till fängelse för grova ekobrott.  Vid konkursen var företaget en av de större privata byggentreprenörerna i Norduppland och med bygguppdrag bland annat åt Tierps kommun. Företagets fall innebar förseningar för pågående kommunala byggprojekt. Mer än 150 leverantörer med fordringar på många miljoner blev utan utdelning. Konkursen i CX Bygg och Transport AB drog även med sig andra företag i fallet.

Bolagets ägare och ytterligare tre personer åtalades för skattebedrägeri och bokföringsbrott. Några av de inblandade hade gripits på bar gärning när de på ett postkontor i Stockholm försökte ta ut mångmiljonbelopp från företagets konto. Tre av de åtalade dömdes till mellan 18 månaders och två års fängelse. Ägaren dömdes också att betala 1,1 miljoner kronor till staten för utebliven moms.

I kvällens Fuskbyggarna möter tittarna CX Byggs ägare, nu med verksamhet i en ny byggfirma, när han ska försöka redogöra för vad som gått snett hos Micke och Maria utanför Östhammar. Parets ekonomi är körd i botten efter att de anlitat mannen bakom CX Bygg till sitt drömbygge.
”Inte ett enda hantverk var yrkesmässigt utfört”, säger en expertröst i programmet om det oanvändbara huset som vilar på luft och som är fullt av brister och livsfarliga fel.

Av: Anders Badner anders.badner@unt.se

>>Läs fler nyheter på Brottsplats Tierp

Kontakta redaktionen

Nyhetschef
018-478 15 80
E-post: tierp@unt.se
                                         >> Fler telefonnummer


 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »