Videon är inte längre tillgänglig
Uppsalastudenten Anders Gräns står och fyller upp sin Honda vid en pump på en mack i västra Uppsala. Han tror inte att höjningen kommer att få någon större påverkan på privatbilismen.
– 44 öre kan säkert svida för många, men det är nog ändå för liten höjning för att folk skulle få för sig att ställa bilen, säger han.
Han menar att bilen prioriteras högt i Sverige och att smärtgränsen ligger vid omkring 20 kronor litern.
På en annan mack står Uppsalabon Lennart Höglund och byter glödlampa på sin SUV. Även han tar nyheten om höjd bensinskatt med ro. Han använder inte bilen speciellt mycket utan försöker att cykla.
– Bilen använder vi mest vid längre resor och när vi ska storhandla så den här höjningen påverkar inte vår ekonomi. Fast visst är det synd om folk som bor på landet och inte har något val, säger han.
Lasse Linna, säljchef på OKQ8-macken på Svartbäcksgatan, tror att försäljningen åtminstone inledningsvis kommer att gå ned när höjningen slår igenom nästa år.
– Men kunderna brukar vänja sig vid en högre prisnivå efter en tid, säger han.
Fotnot: Regeringen föreslår även att skatten på diesel höjs med 48 öre. Samtidigt höjs skatten på flytande biodrivmedel i motsvarande grad, enligt regeringens förslag.