Leos lekland begärde i somras att få permanent bygglov för sin verksamhet i östra Fyrislund i Uppsala. Leklandet hade tidigare beviljats ett antal tillfälliga bygglov. En majoritet av partierna i kommunens plan- och byggnadsnämnd sade nej, med motiveringen att marken nu behövs för industrier och liknande verksamhet.
Enligt kommunen har det varit känt att leklandet bara skulle få finnas på platsen under begränsad tid. I gällande detaljplan är marken vikt för industri, kontor, lager och bilservice.
Fastighetsbolaget som svarar för leklandets lokaler överklagade kommunens beslut till länsstyrelsen. Enligt bolaget har det hela tiden stått klart för kommunen att leklandet skulle ha sin verksamhet på platsen en längre tid och inte bara tillfälligt. Bolaget anser också att verksamheten mycket väl kan rymmas inom bestämmelserna i detaljplanen. Enligt överklagandet ska området, i kommunens egen beskrivning, "ge förutsättningar för ett brett utbud av verksamheter".
Länsstyrelsen gav emellertid kommunen rätt och avslog överklagandet. Enligt myndigheten kan leklandet varken klassas som kontor, industri eller något annat av de områden som pekas ut i detaljplanen. Länsstyrelsen anser heller inte att det finns något annat skäl att ge verksamheten permanent bygglov.
Fastighetsbolaget har nu gått vidare och överklagat till mark- och miljödomstolen. Det är ännu inte klart när domstolen tar upp fallet till prövning. Leklandet har tillfälligt bygglov för sin verksamhet fram till 31 augusti nästa år.