Publicerad: 2012-01-18 13:38, senaste uppdaterad: 2012-01-19 09:01
Läs upp
Laddar...

Akademiska riskerar vite

Arbetsmiljön måste förbättras på Akademiska sjukhusets akutavdelningar, anser Arbetsmiljöverket.

 I en rapport om arbetsmiljön vid landets akutsjukhus pekar Arbetsmiljöverket bland annat på att flera avdelningar har fler patienter än vårdplatser, så kallad överbeläggning, och att arbetsbelastningen är hög.
På flera avdelningar görs det ingen riskbedömning vid överbeläggningar, vilket man måste göra för att se till så att personalen inte pressas för hårt. Om inte Akademiska sjukhuset gör något åt bristerna överväger Arbetsmiljöverket att begära vite.
60 akutsjukhus i Sverige inspekterades inför rapporten, och av dessa har 54 sjukhus brister som måste åtgärdas.

 

Av: unt.se

2472071_preview.jpg?1371631725792_

FORUM UPPSALA: I säsongsavslutningen blir det debatt om Operation Sävja

2472897_preview.jpg?1371631890198_

En av Sveriges bästa rastplatser

Motormännen har listat Sveriges bästa rastplatser. Och på fjärde plats kommer Mora Stenar längs E4:an mellan Uppsala och Knivsta.

Uppsala universitet flyger mer än tidigare. Bild: Hasse Holmberg
Foto: Hasse Holmberg  

Universitet flyger ifrån miljömålen

Uppsala universitet fortsätter att flyga långt förbi sina mijömål. Utsläppen från flygresor ökar kraftigt i stället för att minska.

E-TIDNING:
Läs artikeln i dagens pappersutgåva av UNT, som du också kan köpa som e-tidning.

>>Läs fler nyheter på Brottsplats Uppsala

FACEBOOK.COM/LANS.LEGUE
"En ny baby är född! Finns i en brevlåda nära dig på söndag."


 

     

 


 

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »