Publicerad: 2010-02-18 10:14, senaste uppdaterad: 2011-01-26 12:01
Läs upp
Laddar...

Min stadsdel: Pär Holmgren och Årsta

Pär Holmgren, föreläsare och författare och före detta tv- meteorolog är uppvuxen i Årsta på 1970-80-talet, men bor numera i Nåntuna.
När Pär Holmgren flyttade till Årsta så fascinerades han av de stora husen och han tyckte att hela området kändes som en byggarbetsplats. Men han gillade att ha bra utsikt över Uppsala och att det bodde många andra barn i området.
- När jag som fem-sexåring flyttade från Gävle till Årsta så tyckte jag att husen var enormt höga. Vilket är ganska roligt att tänka på i dag eftersom det främst är sexvåningshus.

Hans föräldrar bor kvar i Årsta och hans egna barn tycker om att fira nyår där, bland annat för att fyrverkerierna syns bra från farföräldrarnas lägenhet. Så Pär Holmgren har fortfarande rötter i stadsdelen. Men han tycker att det finns skillnader mellan barndomens och dagens Årsta.
- Den ena skillnaden är att den grönska som då var nyplanterad nu har vuxit upp. Den andra är att medelåldern har ökat mycket. Jag upplever inte att det verkar vara lika många ungdomar i området nu som när jag växte upp.
Av: Julia Carlbaum

Årsta - Gränby - Kvarngärdet - Sala backe - Fyrislund - Vaksalabygden
Bild: Staffan Claesson
Foto: Staffan Claesson 

En vandring i Leche-land

En lagom lång promenad i Leche-land, det vill säga Sala backe, har organiserats i Uppsalahems bostadsområde med hjälp av skyltar.

BILPROVNINGSSTREJKEN IGÅNG
fyrislund
årstabloggen
kvarngärdetbloggen
min stadsdel
min stadsdel
vaksalabygden
sala backe
gränby
kvarngärdet
årsta

 


 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »