Publicerad: 2010-02-19 10:00, senaste uppdaterad: 2011-01-26 12:01
Läs upp
Laddar...

Min stadsdel: Nina Hemmingsson och Norby/Eriksberg

Nina Hemmingsson, serietecknare, växte upp i Norby och Eriksberg och bodde där fram tills 2007 då hon flyttade till Stockholm.
När Nina Hemmingsson var liten så rymde hon med bästisen till Hågadalen. De planerade att stanna där för resten av sina liv men tröttnade och gick hem igen efter några timmar. Men dalen har fortfarande en speciell plats i Nina Hemmingssons hjärta.
- Jag har en känsla av att Hågadalen är min, eller åtminstone känns det som den tillhör oss som är där oavsett väder. Vissa går bara dit när det är fint väder men jag har varit där i allt ifrån snöoväder till gassande sol. Jag känner en stark hemmakänsla där.

Hennes mamma bor kvar i området och Nina Hemmingsson promenerar fortfarande i Hågadalen när hon är på besök. En hängbro är borttagen och barndomens spänningsmoment att leta efter tomhylsor från militärövningar är borta.
- Men annars är det mesta sig likt. Det enda jag saknar i Eriksberg är att det inte finns caféer och krogar, det borde finnas fler ställen där man kan bli stammis. Jag fattar inte varför det inte finns fler sånt där.
Av: Julia Carlbaum

Eriksberg - Norby - Kåbo

kåbobloggen
min stadsdel
min stadsdel
eriksberg
kåbo
norby


 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »