Publicerad: 2013-02-02 18:22, senaste uppdaterad: 2013-02-02 18:02
Läs upp

Förd till sjukhus efter olycka på E4

En man fördes på lördagseftermiddagen till sjukhus sedan han kört in i en bärgningsbil på E4 utanför Uppsala.

Vid 17-tiden på lördagen inträffade en trafikolycka på E4 vid trafikplats Mora stenar, där en mindre lastbil kolliderade med en bärgningsbil med släp.

- Troligtvis har inte lyset fungerat på det här släpet, så han har kört in i det här ekipaget bakifrån, berättar Mats Länn, LKC-befäl vid polisen i Uppsala.

Lastbilschauffören fördes med oklara skador i ambulans till Akademiska sjukhuset i Uppsala.

Två personer som satt i det påkörda ekipaget, som var på väg från Norge till Estland med två krockade bilar, klarade sig utan skador.

Av: Jan L Lindgren

>>Läs fler nyheter på Brottsplats Uppsala

FACEBOOK.COM/LANS.LEGUE

"Håkan Lundh har skrivit ett jättereportage i tre delar om Owe Bergström, mannen som skapade Sirius. Mannen som, på 60-talet, satsade hela sin förmögenhet på klubben i sitt hjärta. Det handlar om glädje, sorg och svek. Del ett i UNT i dag."

Du kan ladda ner E-tidningen HÄR


 

     

 


 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »