Publicerad: 2012-02-07 17:11, senaste uppdaterad: 2012-02-08 12:02
Läs upp
Laddar...

Första rulltrapporna på Akademiska sjukhuset

En ny epok i Akademiskas 300-åriga historia inleddes på tisdagen i och med att sjukhusets fick sina första rulltrappor – någonsin.

I samband med bygget av Psykiatrins Hus har Akademiska sjukhuset nu installerat sina första rulltrappor. Med hjälp av två stora kranar lyftes de åtta meter långa rulltrapporna in i den stora glasbyggnadens huvudentré.

– Med hjälp av rulltrapporna kommer besökarna att kunna ta sig från huvudentrén upp till nästa plan i Psykiatrins hus, säger Bo Bengtsson som är projektledare för bygget.
– Där kommer det bland annat att finnas en restaurang och ett bibliotek som kommer att bli tillgängligt för allmänheten. I taket kommer det att finnas ett vackert glasatrium, så en rulltrappa blir ett trevligt inslag, säger Bo Bengtsson.

Psykiatrins hus kommer att inrymma sjukhusets psykiatridivision, med plats för cirka 96 slutenvårdsplatser, öppenvårdsverksamhet, undervisning och forskning. Verksamheten – och trapporna, väntas vara i rullning under våren 2013.

Av: Malin Severin malin.severin@unt.se

>>Läs fler nyheter på Brottsplats Uppsala

leva

Låt din brudklänning glänsa en sista gång. Haka på trenden ”trash the dress”.

 


 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »