Publicerad: 2012-02-09 14:24, senaste uppdaterad: 2012-02-10 06:02
Läs upp

Fuskbyggarna inställt

Det avsnitt av programmet Fuskbyggarna som var tänkt att sändas på onsdagskvällen blev i sista stund inställt.

I programmet skulle tittarna ha mött Micke och Maria utanför Östhammar som råkat ut för oprofessionella hantverkare. Byggfirmans ägare har redan tidigare varit i hetluften, då han i mitten av nittiotalet dömdes till fängelse för ekobrott.
– Vi fattade beslutet att byta sändningsordning sent på onsdagseftermiddagen. Det beslutet tog vi med hänsyn till händelser av privat karaktär, säger Lina Berggrèn, pressinformatör på TV4.

Hon menar dock att inget i programmet kommer att ändras. När programmet kan sändas är i dagsläget oklart.

Av: Anna-Cajsa Torkelsson anna-cajsa.torkelsson@unt.se

Kommentarer till artikeln
Inte första gången.
Hur fel det än är med byggare som gör fel så har jag ibland svårt för att tycka synd om folk som aldrig lär sig att tex billigast är sällan billigaste i längden, betala i förskott kan vara vanskligt samt att ha ordentliga pappaer i ordning.
Programet i sig är ju grymt vinklat och det är ju inte första gången TV4 strular. En anmälan till granskningsnämnden som gick igenom, ett inställt program förra året pga att TV4 var helt fel ute i sin journalistik och nu detta.
I övrigt så är ju programledarna riktiga mesar (Sverker och Aschberg skulle hålla i sådana program istället) samt experten har verkligen inte koll på allt plus att fyrans egna byggare tydligen gör några generalfel själva (det två sistnämnda enligt folk som har koll).
SnuttJulle, 10 feb 2012 kl 0:03

>>Läs fler nyheter på Brottsplats Uppsala

leva

Låt din brudklänning glänsa en sista gång. Haka på trenden ”trash the dress”.

 


 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »