Grönt ljus ska ge kortare restider

Uppsala blir först i landet med ett nytt system för att ge busstrafiken grönt ljus i gatukorsningar. I vår börjar installationen på Luthagsesplanaden.

Foto: Tomas Lundin

Uppsala2011-03-21 12:58

Bussprioriteringen väntas ge 25 procent kortare restid för bussarna längs Luthagsesplanaden, men bara 7 procent längre restid för övrig trafik på gatan.
Tidsvinsten för en bussresa blir omkring en och en halv minut i rusningstrafik. Det är blygsamt, kan tyckas, men planerna är att införa bussprioritering på fler huvudgator i Uppsala med större tidsvinster som resultat.
– Den vanlige bilisten får kanske något extra stopp för rött ljus vid färd på Luthagsesplanaden, säger Sampo Hinnemo, trafikplanerare som arbetat med införandet av det nya systemet vid kommunens gatu- och trafikkontor.

Trafiken på tvärgator till Luthagsesplanaden beräknas inte få ökad restid, trots att det i allmänhet blir rött ljus i korsningarna när en buss närmar sig.
Systemet för styrning av trafikljusen bygger på prognoser över förväntad trafikmängd, precis som andra liknande system, men registrerar också verklig trafikmängd i realtid och kan självständigt reglera trafikljusens intervall, för att undvika långa köer.
– De som åker där ofta kan uppleva att det växlar mellan grönt och rött ljus vid olika tillfällen och inte enligt ett fast mönster. Busspassagerare märker att det blir färre stopp längs gatan, säger Sampo Hinnemo.

Så kallade adaptiva trafiksystem, som anpassar trafiksignalerna efter verklig trafikmängd, finns på enstaka platser i Sverige men inte i kombination med bussprioritering. I Uppsala kommer bussarna dessutom att kommunicera med trafiksignalerna för att få företräde i korsningarna. Det systemet finns hittills bara utanför Sverige, bland annat i Rom, Oslo och Trondheim.
– Det blir inte grön våg hela vägen för bussarna men de får ett högre värde i systemet än bilar och andra fordon. En buss som närmar sig en trafiksignal blir ungefär 150 gånger mer värd än en bil, förklarar Sampo Hinnemo.

Avgörande för att systemet ska fungera är bland annat att kommunikationen från bussen till trafiksignalen går snabbt och tolkas korrekt, så att omslaget till grönt ljus sker i rätt tid. Trafiksignalerna kommunicerar också med varandra för att anpassa gröntiden efter trafiksituationen längs hela sträckan och på tvärgatorna.
Alla förutsägelser om hur systemet kommer att fungera är ännu baserade på teoretiska beräkningar. Men trafikströmmar är känslig materia och vad som sker i praktiken är, möjligen, en annan femma. Sampo Hinnemo avslöjar ingen större oro för störningar. Skulle köerna vid Kyrkogårdsgatan och Sysslomansgatan, de mest trafikerade tvärgatorna, växa sig alltför långa så kan övervakarna manuellt reglera trafikljusen.

Frågan är om han har något bra knep för vardagsbilisten. Lägga sig bakom närmsta buss, och följa med genom grönljusen, kanske?
– Nja, det är nog smart bara så länge bussen inte ska stanna vid hållplats, konstaterar han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om