Publicerad: 2010-07-29 07:06, senaste uppdaterad: 2010-07-29 14:07
Läs upp
Pär Halldén .
Foto: Sven-Olof Ahlgren
Laddar...

Hård politik mot narkotika

Den som använder knark i Uppsala löper störst risk i landet att anmälas för eget bruk av narkotika. Orsaken är att Uppsalapolisen är mycket aktiv med provtagningar bland misstänkta.

– Det är en terrorlag som används på ett kränkande sätt, säger Hasse som beräknar att han tagits in till polisstationen ett hundratal gånger.  
Räknat per invånare låg Uppsala län högst i landet  i fjol när det gäller antal anmälningar mot personer som misstänks ha tagit narkotika. Det rör sig inte om någon tillfällig topp, även 2008 hamnade Uppsala län som nummer ett på listan.
Det här är resultatet av en medvetet tuff hållning från Uppsalapolisens sida. De som använder narkotika ska kontrolleras noga och det ska upplevas som besvärligt att vara narkoman.

Det innebär att personer som polisen tror är påverkade av narkotika i högre utsträckning i Uppsala än i andra delar av landet tas in för urin- eller blodprov. Det är olagligt att använda narkotika och den som lämnar ett positivt prov riskerar böter eller fängelse. 
En Uppsalabo vi kan kalla Hasse känner väl till hur polisen arbetar. Han är 37 år och har  missbrukat narkotika från och till i flera år.
– Jag har väl tagits in en gång i månaden i snitt under de senaste tio åren. Det räcker att jag visar mig på stan för att polisen ska haffa mig. De för mig till stationen där jag får ta av mig naken, sedan tar de blodprov. Urinprov lämnar jag inte, det känns alltför kränkande att ha någon som står och tittar när jag går på toaletten.

Enligt Hasse har provsvaren ungefär hälften av gångerna visat att han använt narkotika. Han har då tvingats bekosta blodprovstagningen, runt 1 500 kronor, samt betala böter för ringa narkotikabrott.
– För en etablerad missbrukare som mig har det här ingen som helst avskräckande effekt. Är de ute efter att få in pengar via böterna är det heller ingen bra metod, jag har redan stora skulder och alla böteskrav läggs bara på hög hos kronofogden.
Han ser provtagningarna mest som trakasserier från polisens sida.
– Jag skulle förstå om de tog in mig om jag sprungit runt på stan och betett mig illa men här handlar det om att polisen har rätt att godtyckligt ta in mig till stationen. Jag upplever det som förnedrande.
Den enda situation då Hasse tycker att ingripandet är befogat är för att hitta unga personer som är på väg in i ett missbruk.

Pär Halldén är chef vid Uppsalapolisens trafikavdelning som ofta kommer i kontakt med drogpåverkade förare. Han har dessutom arbetat i flera år som narkotikapolis i Uppsala. Enligt Pär Halldén är syftet med provtagningarna bland annat att spåra upp de som missbrukar narkotika så att de kan få vård.  
– Dessutom är vi enligt lag skyldiga att ta in en person för provtagning om vi misstänker att han eller hon är påverkad av narkotika. Det här sker inte godtyckligt utan lagen säger i detalj när vi ska ingripa och hur.
 Pär Halldén medger att de många kontrollerna är en del av en medveten strategi från Uppsalapolisens sida, som bland annat går ut på att det ska vara jobbigt att missbruka.
– Men det handlar inte om att trakassera utan att stoppa narkotikan, som även för med sig mycket annan brottslighet. Missbruket har en smittoeffekt som måste bekämpas. Det vore betydligt mer cyniskt att lämna de här personerna vind för våg. Tack vare provtagningarna vet vi vilka som missbrukar och kan lämna anmälningarna vidare till socialtjänsten så att missbrukarna får vård.

Han framhåller även att det är viktigt att polisen kan spåra upp missbrukare med barn för att på så vis få information om vilka minderåriga som är i behov av stöd.

Kommentarer till artikeln
vad har ni för människosyn egentligen?
Jag blir mörkrädd när läst artikeln och dess kommentarer.

Sverige (och framförallt Uppsala, statistiken talar ju för sig själv) tror alltså att genom sitt polisarbete, sin narkotikalagstiftning och att sätta åt vanliga människor för enskilt bruk, att dem ska kunna stoppa världens tredje största ekonomi?

Att se ungdomar i en känslig ålder hålla på att hamna fel och hjälpa dem på fötter, absolut det är jättebra! Det tolkar jag ändå inte som Uppsalapolisens agenda för då hade vi inte haft flest ringa narkotikastraff i Sverige både 2008 och 2009 och jag tror inte det enbart är inräknat 15-20 åringar. Jag tror att det bara är dumt att fortsätta bekämpa något som allting ändå pekar på är här för att stanna hur sorgligt det än må vara.

Vad samhällen bör jobba med för att förhindra narkotikan
Jon Kulli, 30 jul 2010 kl 0:03
CHANS, inte risk
Att få lämna misstanketest om narkotika hos polisen innebär ingen risk. Däremot en chans att få stopp på det mänskliga förfall och förnedring ett drogberoende innebär. Artikelns "Hasse" som vill fortsätta finansiera drogbaroner och annan brottslighet via sitt missbruk, kan ju bo i Colombia eller Afghanistan där hans råvara produceras. Sedan kan samhällets vårdresurser läggas på andra problem. Av samma skäl ska vi inte ha fria sprutor till missbrukare, vilket stjäl resurser från cancervården eller äldreomsorgen.
Alf Ahlstedt, 29 jul 2010 kl 19:09
Till Peter Pettersson
Hej! Jag vill gärna följa med dig ett arbetspass, då jag i flera år försökt förstå logiken med den restriktiva narkotikapolitiken, och varför den sägs bemöta narkotikaproblematiken bäst.

Kanske... du kan hjälpa mig?

http://nyheter24.se/bloggar/nyhetsbloggar/verklighetsformedlingen/

Patrik Karsbrerg, 29 jul 2010 kl 17:41
Flera delar i detta.............
1. Att fånga upp och kontrollera unga människor mellan ex. 15-20 år som provar narkotika för 1:a gången och få dem att bli upptäcka så de förhoppningsvis slutar med narkotika och inte kommer in i mera tyngre knarkmissbruk så småningom att både de och deras familjer-jobb-studier blir drabbade köper väl de flesta eller?
2. De som knarkar regelbundet och hårt och som inte har egna pengar till det, utan måste begå grova stölder hemma hos allmänheten/företag, råna andra personer, råna butiker/post/bank där personalen blir livrädda och märkta för livet kanske folk tycker att här borde polis-soc. mfl ingripa för att få bort dessa från gatan så att fler oskyldiga slipper drabbas eller?
3. De som röker på hemma på helgen för egna slantar är det helt okey? Kan bli värre då man röker mer o mer?
Jan Karlsson, 29 jul 2010 kl 16:55
Bra
Jag tycker det är bra att Polisen går hårt åt knarkarna här i Uppsala. Det ska inte vara lätt att knarka, passar det inte så skaffa hjälp att sluta eller stick härifrån!
Anders Andersson, 29 jul 2010 kl 16:11
@Peter Pettersson, idag kl 14:30
Nä Peter, den största problematiken kring narkotika är narkotikalagstiftningen. Med en legalisering skulle problematiken försvinna och polisen skulle kunna ägna sig åt att att förhindra och reda ut riktiga brott.

Vad får dig förresten att tro att du skulle ha någon erfarenhet av ämnet? Det känns mest som om du har svalt lite väl många av förbudsivrarlobbyisternas lögner.

Niklas Blom, 29 jul 2010 kl 15:15
Ett friskare samhälle
Ta bort droger, alkohol och tobak.Ät mindre och bättre. Motionera 2-3 timmar i veckan.Resultat 70 % av sjukvården utan jobb. Garanterat skulle också polisen drabbas av arbetsminskning.Vi skulle ha 3-400 miljarder till nyttiga saker.
lasse andersson, 29 jul 2010 kl 14:50
Sluta
Ok, ni som kommenterar denna artikel verkar inte ha den minsta koll på narkotika och narkotikans problematik. Kom igen när ni har någon som helst erfarenhet av ämnet. Hade ni följt med mig ett enda arbetspass så skulle ni förstå vad narkotikan (även cannabis) gör negativt för samhället. Så illa är det. Punkt slut.
Peter Pettersson, 29 jul 2010 kl 14:30
Konstigt
Det är himla konstigt hur en del av er resonerar. Legalisera droger! Bara för att "många" använder droger så ska man helt plötsligt legalisera för att spara pengar. Det är ju lika dumt som att sluta ta fortkörare, för många kör ju alldeles för fort. Är det förbjudet så är det. Sluta gnäll på polisen, flytta till ett annat land i så fall. Det är ingen skyldighet att bo i Sverige. Flytta!
Anders Andersson, 29 jul 2010 kl 14:22
Apples & oranges
Tyvärr är ordet "narkotika" väldigt laddat och komplicerat. Alla droger
som faller under den här benämningen har en sak gemensamt, de är olagliga.
Cannabis och heroin är inte jämförbara, men båda är tyvärr "narkotika" -
vilket gör att folk får en förvrängd bild av hur skadliga olika droger är.
Riskerna med att dricka sig redlös på krogen tar de flesta inte särskilt
seriöst, man gillar ju bara att "festa". Om man röker lite gräs och tittar
på tv så tappar man däremot armarna, får aids och blir uteliggare. Eller?
Själv är jag en student med bra betyg som snart tar examen, ikväll tänker
jag dricka en kopp té och röka en "joint" på balkongen. Uppsalapolisen har aldrig tagit in mig för provtagning, jag ser ut som en helt vanlig kille. Och det är jag också, även om polisen inte håller med.
Erik Svensson, 29 jul 2010 kl 14:16
Jag trodde att det var 2010 och inte 1965
Det är så lätt att bo här i nord och peka finger på vad som är rätt eller fel. Har ni kanske sett vad som pågår i Mexico? Varje år dör tiotusentals människor där pga vår föråldrade narkotikapolitik. Narkotikasmugglingen där är uppdelad till 80% cannabis. Dem som säger att cannabis är inköpsport till andra droger, dem borde påstå också att mjölk är inköpsport till öl. det finns inga belägg för detta. är man missbrukare så är man. Då kommer man att missbruka det som finns tillhands. Använder inte droger förutom alkohol och tobak men jag vill gärna rädda liv, och det tror jag man gör om man följer Hollands exempel och legaliserar lätta droger. Med dem pengarna kan man hjälpa tunga missbrukare hemlösa osv osv

Erik Öhman, 29 jul 2010 kl 13:45
Välfärdssamhälle???
Jag håller fullständigt med "Hasse"i artikeln, se till att ungdomar som är på väg in i ett missbruk får: 1) SNABB kontakt med soc. 2) Ett värdigt bemötande 3)ordentlig hjälp till självhjälp i form av sysselsättning, boende, stödsamtal och provtagningar samt 4) Se inte ner på dessa ungdomar - dom flesta är jättefina, men har problem.
Dessutom vore det inte helt fel med ett bättre samarbete från soc. sida gentemot Polis m.fl.
Lena Magnusson, 29 jul 2010 kl 13:11
Polis-Polis Ränder går aldrig ur
Det är väl bara så att de som väljer att arbeta som just "poliser" är den typ av folk som ringer till "Ring P1" m.fl. fora. Vi har "språkpoliser", "religionspoliser" och "trafikpoliser" - etc...
Ingen är skyldig att ta anställning som polis. Vi har ju ingen "polisplikt" i Sverige, inte heller "värnplikt" numera. Varför inte arbeta som t.ex. pilot eller psykolog i st f "polis"? SÅ det som står i artikeln säger mera om polismännen själva än om något annat! Det är de som har problem. Inte de som "knarkar". I övrigt håller jag med Niklas Andersson. Sverige är ju ett konstigt land numera! Jag funderar redan på att emigrera till Norge eller Tyskland typ... Jag har aldrig haft med narkotika att göra men jag känner starkt för dem som är beroende av droger, vilka de än må vara! Bästens!
Anders Eriksson i Läby, 29 jul 2010 kl 13:03
Tragiskt land.
Typiskt Sverige. Vi kommer vara det sista landet i Europa som kommer införa moderna och humana narkotikalagar. Det ironiska med allt är nog att trotts våra hårda lagar så brukas det inte mindre här för det.
Tror verkligen politikerna och polisen på idén med totalförbud.

Niklas Andersson, 29 jul 2010 kl 12:56

>>Läs fler nyheter på Brottsplats Uppsala

leva

Låt din brudklänning glänsa en sista gång. Haka på trenden ”trash the dress”.

 


 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »