Publicerad: 2010-10-29 10:00, senaste uppdaterad: 2010-10-29 23:10
Läs upp
Ekonomidirektör Bo Carlbarck t v har reserverat 49 miljoner kronor nästa år för vård av äldre upplänningar. Landstingsdirektör Kerstin Westholm och landstingets ordförande Erik Weiman anser inte att framtiden är så nattsvart som prognosrena säger. Erik Weiman
Foto: Pelle Johansson
Laddar...

Landstingets ledning inte orolig

Landstingets ledning tar  varningssignaler om kraftigt stigande vårdkostnader de kommande åren med ro. Ledningen litar till att fortsatta effektiviseringar, nya läkemedel och behandlingsmetoder kommer att skapa de resurser som krävs för att ge de sjuka i Uppsala län en bra vård.

Sjukhusdirektör Kerstin Westholm anser att de framtidsprognoser som görs många gånger är för snäva.
– Vi har sett liknande prognoser tidigare. I de som gjorts nu utgår man enbart från att vi blir äldre och att vårdkostnaderna ökar på grund av det. Men man måste sätta in utvecklingen i ett mycket bredare perspektiv. Vi får ständigt nya forskningsgenombrott och läkemedel som gör att vi kommer att kunna bota fler. Vi lever faktiskt längre och är friskare. Situationen är inte så nattsvart som den beskrivs, säger Kerstin Westholm.
Landstingsstyrelsens ordförande Erik Weiman (M) anser att rationaliseringarna av sjukvården måste fortsätta. Parallellt är det nödvändigt att familjen, skolan och arbetslivet ta sitt ansvar för arbetsmiljö och ett liv som förebygger sjukdomar. Samspelet mellan staten, den kommunala omsorgen och landstingsvården måste förstärkas.
– Det är en hel kedja av delar som måste fungera tillsammans. Man kan inte bara lasta över allt på sjukvården, säger han.

Samtidigt tror han att alliansens arbetslinje är lika viktig för vården som för andra samhällsområden.
– Om folk har ett jobb så ingår de i ett socialt sammanhang och då mår de också bättre och kräver mindre vård. Dessutom bidrar de till samhället och betalar skatt. Vi föder fler barn och fler pensionärer arbetar. Allt det här minskar trycket på vården, säger han.

Det låter på er som att ni tror att allt löser sig självt om alla hjälps åt. Är det inte så att ni ”duckar” för de svåra framtidsfrågorna som Sveriges kommuner och landsting sade i torsdagens UNT?
– Det håller jag inte med om. Vi har hela tiden en kraftig produktivitetsökning. Vi har kortat vårdtiderna enormt jämfört med för tio år sedan. Det finns ingen anledning att tro att det skulle avta, säger Erik Weiman.

Men SKL spår en skattehöjning med 13 kronor om inget görs?
– Om vi inte gör något så blir det till slut svårt naturligtvis. Men de skattehöjningar som gjorts på senare år har bara inneburit att kostnadsutvecklingen ökat. Vad jag ogillar är när skattemedel används ineffektivt. Vi måste fortsätta se hur vi använder våra pengar i stället, säger Erik Weiman.
Någon enkel plan för att möta en situation där behoven av resurser accelererar finns inte och är inte heller nödvändig anser Erik Weiman och Kerstin Westholm.
– Vi måste jobba med de här frågorna varje dag året runt. Det går inte att sia så långt in i framtiden och vilka behov som kommer. Det finns inga enkla lösningar. Hur mycket vi än pressar ned väntetiderna så finns det människor som anser att de väntat för länge.

Men känner ni ingen oro för att ni har ett stort  finansieringsproblem om 15 år. Det visar ju er egen utredning?
– Nej. Vi ger mer vård och vi använder mer skattepengar till vård än någonsin tidigare. Det finns inte fog för någon oro. Men det finns en föreställning om att vården varit bättre förr. Det har den inte, säger Erik Weiman.
Flera Uppsalabor som UNT talat med är oroliga för att de inte kommer att kunna få samma vård om landstingen tvingas prioritera hårdare. Erik Weiman tror inte det blir några prioriteringar i första taget.
– Vi kan börja prata prioriteringar den dag vi vet att vi använder varje skattekrona effektivt. Det gör vi inte idag, säger han.

Av: Lennart Lindström 018-478 15 13

Kommentarer till artikeln
Lean samordare..
Lean kan inte vara raett vaeg.
Aennu mindre lean-samordning !
Det raeker med sunt fornuft !!!
Och Ratt Person paa raett plats, med raett kompetens !!!
Sante Olling, 10 nov 2010 kl 19:50
Akademiska - det sjunkande skeppet
Dom som står på kommandobryggan på Titanic säger äsch, lyfter glasen och säger skål! Dom tycks ju inte kunna göra så mycket annat än att titta på när skeppet Akademiska sjunker och låtsas att det inte sjunker. Kvalitetsförbättringar senaste åren? Å-hej-nej! Och vad gör oppistionen? Höjer glasen dom med och skålar dom också under tystnad.

Avståndet mellan golvet och övervåningen tycks öka för varje dag som går.
Mats Andersson, 30 okt 2010 kl 6:57
alternativ medicin
Klart ni kan se positivt på framtiden redan idag får man vända sig till dyr men effektiv alternativ medicin för att få hjälp.Själva har ni nog bra tillgänglighet till god vård men titta er omkring hur vården ser ut i verkligheten.
kristina olsson, 29 okt 2010 kl 20:38
Vilket förtroende...
...tror ni att ni nu får från alla landstingsanställda som dagligen får höra att det är jätteproblem inom vården och känner att dom inte räcker till trots hårt slit. Vad skall alla dessa nu tro när ni går ut och säger att det tvärt om inte alls finns någon oro för framtiden? Och dessutom lägger fram argument som är totalt utan förankring... Nu är det exempelvis de tidigare så dyra nya läkemedlen som är räddningen. Hårresande godtycklighet från landstingsledningen! Nonchalant, och just flummigt var ordet. Fy på er!
Anders Andersson, 29 okt 2010 kl 16:24
Oj, oj igen!
Om nu SKL är så inkompetenta kan vi ju spara en ansenlig summa pengar på att avskaffa denna verksamhet. Det verkar ju fullständigt idiotiskt att lägga skattepengar på utredningar för att sedan avfärda dem totalt. Om Weiman och Westholm finslipar sin förmåga att tänka i flera led, klarar vi oss säkert bra med deras gissningar!
Anna Carlsson, 29 okt 2010 kl 14:53
Ojoj
Det verkar som landstingsansvariga inte har varit i behov av vård på länge. Det fungerar inte så jättebra för oss som betalar era löner, hörrni.

Precis som "Anders" nedan reflekterat över så ger deras uttalanden sken av den klassiska strutsmentaliteten, och ett överförande av ansvar på ett flummigt "om alla andra gör så här..." vilket inte är ett ansvarstagande anser jag. Att lita på flummiga antaganden inom ett så viktigt område som vården är rent ut skrämmande.

Att försöka lita på att "medicinforskningen går framåt" är ju knasigt. Det kan lika gärna komma ännu fler ECMO-fall, eller resistenta stammar, eller helt nya sjukdomar. Se till att vården är ÖVERRUSTAD för eventualiteter istället!
Thomas Nilsson, 29 okt 2010 kl 10:58
Vet ni vad ni gör..
...eller ser ni nu igen bara det ni vill se? Kan man fråga sig. Denna artikel ger en bild av er som snarast ger intryck av det senare.
Anders Andersson, 29 okt 2010 kl 10:27

"Vårdar man inte en

relation förfaller den"

Pingsthelgen är en av årets stora bröllopshelger. Men nästan hälften av alla äktenskap slutar i skilsmässa. UNT har pratat med Christina Hänström, familjerådgivare och psykolog vid Svenska kyrkan, om hur man håller en kärleksrelation vid liv.

LÄS E-TIDNINGEN
Hela intervjun kan du läsa i dagens UNT eller om du köper e-tidningen

>>Läs fler nyheter på Brottsplats Uppsala

 


 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »