Publicerad: 2011-08-11 13:04, senaste uppdaterad: 2011-08-12 13:08
Läs upp
Installatörer från barndbyrån installerar spisvakter i Katolska kyrkans kök. Installatör Patrik Persson visar en spisvakt med tillhörande dosa. Bredvid Syster Inger, Katolska kyrkan.
Foto: Cornelia Edblad
Laddar...

Larm varnar om spisen glöms på

På ett trygghetsboende i Eriksberg får hyresgäster prova ett säkerhetssystem som visar om man glömt spis eller kaffebryggare på. Det är ett av flera projekt i Uppsala för att öka brandsäkerheten för äldre.

Dödsbränder

Förra året omkom 123 personer i bränder i Sverige.
Av dem var 60 procent, 73 personer, över 60 år.
Den vanligaste brandorsaken var rökning.
I endast sex av dödsbränderna förra året fanns en fungerande brandvarnare. Hittills i år har 57 personer dött i bränder i Sverige.
23 av dem har varit över 60 år.
Källa: Brandskyddsföreningen



I juni fick 20 hyresgäster på trygghetsboendet Orstenen i Uppsala en ljustavla uppsatt i hallen, där det lyser lampor för att tala om när bland annat spisen, kaffebryggaren eller strykjärnet är på. Tanken är att man inte ska glömma stänga av något som kan innebära en brandrisk. En nyckelbricka med symboler, och som man kan ta med ut, visar samma sak.

UNT har pratat med en av hyresgästerna. Hon vill inte ha med sitt namn, men berättar gärna att hon tycker systemet ger en henne en trygghet.

– Jag tycker det fungerar jättebra. Man ser när man går ut om man har glömt något på.

Försöket på Orstenen drivs av Uppsala kommuns fastighetskontor tillsammans med Riksbyggen, som äger fastigheten. Nästa vår ska det utvärderas, och har det fungerat bra kan fler trygghetsbostäder i Uppsala få samma system.

Äldre personer är en av de största riskgrupperna när det gäller bränder i hemmet. Av de 123 personer som dog i bränder i Sverige förra året var en majoritet, 73 personer, över 60 år. Att glömma en spisplatta på är en riskfaktor, en annan att många äldre har svårare att ta sig ut om något händer.

I Uppsala är det ett krav att nyinrättade trygghetsboenden ska ha någon form av spisvakt eller spisövervakning. I Stockholm har de tre kommunala bostadsbolaget beslutat att all nyproduktion ska utrustas med en ny typ av spisvakt som både larmar om det blir för varmt och kan släcka en brand. Företaget Brandbyrån i Uppsala har börjat lansera samma modell här i staden.

S:t Lars, katolska kyrkan, var den första fastigheten som fick den installerad, men Brandbyrån tror att just boenden för äldre blir en stor marknad.

– Det är bara att titta var de flesta bränder inträffar. En vanlig brandorsak är att man kokar eller steker mat, och glömmer bort att spisen står på. Spisvakten larmar om det blir för varmt för länge. Om ingen gör något då stängs elen av, och det börjar spruta vätska. Det finns fyra deciliter släckvätska, berättar Patrik Persson från Brandbyrån.

I Uppsala finns inget beslut om att just den typen av spisvakt ska installeras i äldrebostäder, men enligt Brandbyrån är både privata och kommunala boenden intresserade av den.

Ebba Busch (KD) är kommunalråd i Uppsala och ordförande i äldrenämnden.
– Vi har inte diskuterat specifikt spisvakter men det pågår diskussioner inom kommunen om den här typen av hjälpmedel. Äldrenämnden kommer att lyfta frågan under hösten, säger hon.

En grupp som Uppsala kommun arbetar med att öka brandsäkerheten för är de som har hemvård. I höst avslutas ett projekt där delar av hemtjänsten under ett drygt år gått igenom varje lägenhet med en checklista för att se om brandsäkerheten måste förbättras. Nu ska arbetssättet in i den vanliga verksamheten.

– För den som kan uppfatta larm och kan sätta sig själv i säkerhet kan det räcka med ett larm som tjuter. För andra kan det bli fråga om någon typ av sprinklersystem, säger Göran Carlsson, chef för räddningstjänstens förebyggande arbete i Uppsala, som har drivit projektet tillsammans med kommunen.

I år har räddningstjänsten i Uppsala åkt ut på 18 larm där det handlat om torrkokning. I de flesta fall var det äldre som bor kvar hemma som hade glömt spisen på.

Av: Anna Orring anna.orring@unt.se

Kommentarer till artikeln
De *måste* stänga av!
Har man minnesproblem eller är vilse på annat vis, så räcker det inte alls med bara larmsignal.

Ska det vara, så ska det vara minst något som stänger av spisen helt eller begränsar temperaturen (dyrt...), och detta antingen med en timer eller med temperaturvakt.

Larm är bara grädde på moset.

En annan mycket viktig sak är att apparaterna måste vara så gott som omöjliga att koppla bort.

Att man är virrig eller glömsk hindrar inte att man har intelligens, uppfinningsrikedom och handlingskraft kvar.

Ett mysterium är hur de här apparaterna kan vara så in i h-e dyra.

Ett simpelt relä som startar en lika simpel timer t.ex., som också kan startas med en enkel tryckknapp, borde knappast kosta mer än 500:-. Max. Ens för 3-fas.

Nu pungslås man på 2 - 4000:-!
Gudmund Areskoug, 12 aug 2011 kl 15:29
Spisvakt
borde vara standard i alla bostäder
Jonas Jansson, 11 aug 2011 kl 13:20
Den falska och den äkta Fru Gårman.
Bild: Staffan Wolters
Foto: Staffan WoltersDen falska och den äkta Fru Gårman.

Fru Gårmans bröst blir mindre

Vilken Fru Gårman föredrar du?
1672581_preview.jpg?1329905804816_

24 UNT: Bärby ungdomshem får Uppsalas kvalitetspris för arbetet med skolämnet bild. 

BLIXTHALKAN
1672572_preview.jpg?1329902481221_

Forum Uppsala - Ny webbkarta ska guida dig till matupplevelser runt om i Uppland.

>>Läs fler nyheter på Brottsplats Uppsala

facebook.com/Lans.Legue


HÄLSA

Gunilla Sahlin åt två Daimstrutar, Maltesers,  två Centerrullar och Brio på nitton minuter.

Resa

Vi gör en snål rundresa i det exklusiva paradiset känt för sina makalösa stränder.

 


 

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »