Publicerad: 2010-07-02 08:51, senaste uppdaterad: 2010-07-02 22:07
Läs upp

Nekades sjukpenning - trots intyg

Elin i Uppsala nekades sjukpenning, trots intyg från läkare och kurator att hon inte kan arbeta. Båda kritiserar nu myndighetens handläggning. Missnöjet med Försäkringskassan ökar bland kvinnor visar myndighetens egen undersökning.

Den nya rehabiliteringskedjan

I den nya sjukförsäkringen som trädde i kraft 1 juli 2008 finns fasta tidpunkter då Försäkringskassan ska bedöma rätten till sjukpenning.
Under de första 90 dagarna bedöms arbetsförmågan mot det ordinarie arbetet, under dag 91-180 bedöms arbetsförmågan mot annat arbete hos arbetsgivaren.
Efter att man varit sjukskriven i 180 dagar ska Försäkringskassan bedöma arbetsförmågan mot hela den reguljära arbetsmarknaden.
Vid denna bedömning kan det innebära att trots att man tidigare haft rätt till sjukpenning, inte längre har det.
Källa: Försäkringskassan



Efter reformen av sjukförsäkringen 2008 och omorganisationen av Försäkringskassan har missnöjet med myndigheten ökat kraftigt. Det visar sig bland annat i myndighetens så kallade ”nöjd kund-index” som rasade från 60, på en 100-gradig skala år 2007, till 50 året därpå.
Mellan 2008 och 2009 har kundernas omdömen förbättrats något, men inom vissa grupper har inte förtroendet stärkts alls.
Sjuka kvinnor och kvinnor med funktionsnedsättning är till och med ännu mer missnöjda med Försäkringskassan nu än under bottenåret 2008.

Uppsalabon Elin är en av kvinnorna bakom statistiken. Efter en längre tids arbetsplatsmobbning, som kulminerade vid ett möte där chefen uppmanade de anställda att berätta vad de tyckte var fel på Elin, blev hon sjukskriven förra året.
– Det var fruktansvärt att läsa protokollet från mötet, och att veta att mina arbetskamrater, och vikarier som jag aldrig hade träffat, suttit på ett möte och pratat illa om mig. Och att chefen protokollförde mötet, säger Elin.
I maj blev hon sjukskriven. Hon stod inte ut med att gå till arbetet.
– Jag kan inte gå utanför dörren själv. Jag har inte varit nere på stan sedan i maj 2009.
I sjukintygen konstateras att hon fått en akut krisreaktion. Diagnosen är posttraumatisk stress som följd av mobbningen.

Men när UNT träffar Elin och hennes partner Daniel i hemmet i Uppsala är det inte mobbningen de vill tala om, utan om vad som hände sedan.
Tidigt på hösten fick Elin sin första träff med handläggaren på Försäkringskassan.
– Det skar sig direkt. Hon var inte det minsta empatisk, hon ifrågasatte mig och läkaren, säger Elin.
Försäkringskassan ordnade flera rehabiliteringsmöten mellan handläggaren, Elin, husläkaren och en terapeut. Mötena slutade i kaos. Läkaren och handläggaren var oeniga.
– Vid ett tillfälle orkade jag inte lyssna på det och var tvungen att lämna rummet.
Vid ett möte i mitten av februari var även Elins partner Daniel med.
– Det var bland det värsta jag varit med om. Handläggaren var otroligt oförskämd och aggressiv. Hon lämnade mötet utan att ta med sig de intyg som hon begärt att få. Hon bara gick. Sedan kom beslutet att Elin nekades sjukpenning, säger Daniel.

Det var inte bara Elin och Daniel som reagerade på handläggarens agerande. Elins läkare och kurator har var för sig skrivit till Försäkringskassan och kritiserat hanteringen. I handlingarna som inkommit till Försäkringskassan skriver läkaren att Försäkringskassans handläggare varit ”auktoritär, nedlåtande och ifrågasättande, speciellt mot mig”.
Kuratorn skriver i sitt brev till Försäkringskassan att handläggaren måste bytas ut eftersom allt förtroende är förbrukat. Även läkaren ställer i sitt brev detta krav.
Elin anser att Försäkringskassans hantering inneburit att en svår situation har förvärrats och att Försäkringskassan har blivit en del av sjukdomsbilden, i stället för en del av rehabiliteringen.
– I terapisamtalen pratar vi mycket om Försäkringskassan, säger Elin.

Enhetschefen Marika Söderberg på Försäkringskassan i Uppsala beklagar att Elin upplevt mötet med myndigheten så negativt, men säger också att kritiken kommit i ett mycket sent skede.
– Om en vårdinstans upplever att Försäkringskassans bemötande har en negativ effekt på en patients rehabilitering så är det önskvärt att detta framförs till Försäkringskassan så tidigt som möjligt i handläggningen. Försäkringskassan arbetar mycket med bemötandefrågor. Vår ambition är att oavsett om man får ett positivt eller negativt beslut från Försäkringskassan så ska man kunna känna sig nöjd med det bemötande man fått, säger Marika Söderberg.

Av: Johannes Nesser johannes.nesser@unt.se

Kommentarer till artikeln
arbetsmarnaden chefer är fk.s Gudar
Lyssnade på ett band som en arbetsskadad spelat in i samband med ett möte på försäkringskassan.
Handläggaren påstod att han aldrig kunde godkänna arbetsskadan om inte arbetsgivaren godkände att denne skadat den arbetsskade.
Att förvänta sig en chef som skadat och mobbat en arbetstagare slulle erkänna sina övergrepp är inte bara naivt det är lagvidrigt.
Om det är så är ju alla ansökningar om livränta för dem som fått allvarliga skador av chefens trekasserier helt onödiga att utreda. Har FK.s fått uppdrag av regeringen att utföra onödiga häxprocesser som kostar massor med miljoner och som gör skadorna kroniska??
Borde man då inte gå ut och informera om att ingen kan få sin skada godkänd om inte Chefen erkänner och samtidigt hänvisa till det lagrum som styrker detta förfaringssätt.
M-B Hagman, 09 sep 2010 kl 12:10
BROTT MOT MÄNSKLIGA RÄTTIGHETET!
Svergie är ett sjukt land..det förstår man av kommentarerna att döma och problemet är attityd och solidaritetsproblem...individuella lönesystemet möjliggjorde ett hårdnande klimat på arbetsplatserna..ca 300.000 arbetstagare upplever sig mobbade på jobbet och det kostar skattebetalarna ca 60 miljader om året!!!! OCH!!!...om det var en medveten el. omedveten strategi från arbetsgivare o fack sida ...ja det måste väl en folkets sanningskommission utreda för brott har begåtts som de sjuka och utsatta fått betala ett högt pris för. AFA går med miljardvinster för att svenska folket är grundlurat!! OCH?
Barbro K. Andersson, 08 jul 2010 kl 18:01
"psykopatiska chefer charmiga men farliga" Tunbrå
Till er som inte tror att chefer mobbar vill jag föreslå att ni läser Jan-Olof Tunbrås bok "Psykopatiska chefer charmiga men farliga.
Där kan man läsa om hur olämpliga chefer förvirrar och manipulerar och ljuger om sina anställda.
De drabbade förstår ingenting och
blir förvirrade av alla konstigheter som de utsätts för.De har svår att förklara vad som händer och ingen tror dem när de till slut försöker berätta.Chefen
ligger ett steg före med sitt förtal och den drabbade slås ut.
Läs boken Där fins flera fallbeskrivningar som är viktiga att ta del av och som de som mobbats ut från arbetsmarknaden till ett liv i ensamhet väl känner igen.
Vill tillägga att det naturligtvis finns många bra chefer men man får inte blunda för de farliga.
Tunbrå är en erfaren rekryteringskonsulent.
viola Hagman, 04 jul 2010 kl 12:08
Förvånansvärt
Förvånansvärt att det år 2010 fortfarande inte finns kunskap och förståelse för psykiska sjukdomar.

Alla är inte starka, en del är väldigt sköra och klarar motgångar sämre än andra. Vi är alla olika känsliga och har alla olika uppväxt och stöd runtomkring oss. Ärftlighet spelar också in.

Att få diagnosen PTSD är fruktansvärt, jag har den själv efter ett överfall där jag blev beskjuten. Jag är fortfarande för sjuk för arbetsmarknaden och jag kommer aldrig bli samma person igen. Diagnosen PTSD är djävulsk, det innebär ett fruktansvärt lidande för personen, men även för alla relationer, och många som har diagnosen begår självmord eller lever i någon form av missbruk för att döva ångesten.

Att säga till någon med psykisk sjukdom att "rycka upp sig" är så typiskt från någon utan kunskap.
Anna Nilsson, 03 jul 2010 kl 18:19
Chefer mobbar visst
Absolut att chefer utför mobbing. Det är ett problem som finns på många arbetsplatser. Och det får man inte blunda för. Bakom kulisserna pågår det hemska saker. Ofta tystas sådant ner, den anställde vill inte lida mer än vad h*n redan gjort och många gånger hålls chefen, snarare än den anställde, om ryggen av ledningen. Jag har ett färskt exempel på min egen arbetsplats. Vår VD har ägnat sig åt systematiskt nedsättande behandling av en medarbetare på förra avdelningen där han var chef, och han har även gett sig på mig en gång. I AFS 1993:17 står klart och tydligt vad som är acceptabelt eller ej. Mobbning från chefens sida är ett alldeles för tabubelagt problem. Cheferna är ansvarig för arbetsmiljön, men i många fall är det de själva som utför mobbingen. DET är horribelt!
Ingegerd Andersson, 03 jul 2010 kl 6:47
Sven..
Chefer är helt vanliga människor som faktiskt inte är anställda av alliansen..(politiker)Chefer är oftast vanliga anställda med något mer ansvar på arbetet. De har bla arbetsgivaransvar (inte alla chefer dock) och de allra flesta vill ha ett bra arbetsklimat och en bra medarbetarpolicy för detta gagnar alla..win-win, Det finns ingen dold agenda tyvärr..
Oftast blir chefer just chefer för att de har starka åsikter och vågar går sin egen väg..det är just ja-sägarna som inte blir chefer tror jag..Det finns egentligen ingen motsägelse mellan att vara lojal och stark! Det är faktiskt alla vi människor som är företagen och också försäkringskassan..
Det jag menar är: Om det hade varit ett arbetsgivarproblem hade vederbörande förmodligen suttit med ett fett skadestånd nu och inte behövt FK..;-)
Marie Ohlsson, 02 jul 2010 kl 23:42
Även på sossarnas tid..
Även innan förra valet så nekades det sjukpenning. Det är inget nytt fenomen tyvärr. När jag började jobba vid 18 årsålder, är nu 34, så har man alltid fått höra att sjukskrivning inte är liktydligt med sjukprnning. Har själv MS så det har alltid legat i bakhuvudet när ett skov har kommit!!
Sen att deras bemötande har varit horribelt, fy fan. Man ska inte behöva stå ut med sådant.
Elin Fasth, 02 jul 2010 kl 23:29
Verkligheten Marie Ohlsson
Vet ej vilken verklighet du lever i. Det jag beskriver är vad som händer ut i verkliga livet. Sen kan man välja att förneka detta. Ofta lysnar vi på chefer och ledare utan att tänka på vilka de företräder eller vilka motiv de har.
Jag väljer själv att beskriva utifrån egna erfarenheten samt från mycket trovärdiga personer. Chefer och Aliansen har andra mål så de väljer att ej beskriva dåliga sidor för egen vinning. Likaså chefer från F-kassan för då mister de sina arbeten. Aliansen kan ju inte anställa iljolala personer utan ja nickar enbart.
sven nilsson, 02 jul 2010 kl 23:25
Snyft snyft
Nä den här storyn köper jag inte. Låter mer som en snyftberättelse från en latmask som förmodligen inte skött sitt jobb. Seriöst, skulle chefen föra protokoll om han visste att det var mobbing de sysslade med? Då skulle väl chefen smussla med det istället och föra fram det på papper så de blir fällda.

Det är väl bra om regeringen försöker få sjuka människor friska igen och arbetsföra. Sen kan jag hålla med om att FK verkar empatilösa i många fall, men just detta fall anar jag ugglor i mossen. Det låter för mycket "snyft"!!
Miranda Andersson, 02 jul 2010 kl 23:15
kommentarer och artikel
Sven, jag tror att du totalt tappat greppet om verkligheten. Tragiskt att du försöker sprida dina åsikter här i detta forum. Jag vill gärna läsa mer seriösa kommentarer om ovanstående artikel, som jag för övrigt anser vara en aning vinklad. På vilket sätt tycker journalisten att han har tillräckligt "på fötterna" för att kunna publicera denna artikel? Ska man köra en serie "UNT granskar FK" kanske det ska vara lite mer granskning...mer matigt för oss läsare?
Dessutom, vad är arbetsgivarens ansvar? Facket, vad kan de göra? Kanske inte skattebetalarna ska betala i just detta fallet?
Marie Ohlsson, 02 jul 2010 kl 22:55
läkare idag
vet läkare som sagt åt patient som tidigare fått bedömningen kronisk sjukdom att läkaren inte har tid att skriva intyg på detta. läkaren har ej tid samt läkaren hävdar att vi inte har råd att ha sjukskrivna idag.
Undrar vilken Läkare det är jobbar hon för patienten eller enbart för att maximera sin egen lön. Själv tror jag hon är ute efter max lön skiter i patienten. Läkarkåren aggerar så idag. Läkarna klarar idag av att enbart skriva ut piller samt låta andra göra jobbet åt dem.
sven nilsson, 02 jul 2010 kl 22:07
En medicinsk bedömning
Den enda som kan göra en medicinsk bedömning av patientens tillstånd och möjlighet att arbeta är givetvis läkaren. Inte FK eller andra byråkrater, politiker eller kapitalisttjänare.

Dock anser dessa sistnämnda numera att läkarna alltför ofta försvara patientens behov mot den snöda vinningens och skattebesparinagrna. Varför läkarkåren har fått finna sig i politisk/ekonomisk överprövning.

Ett nederlag för läkarkåren -vetenskapen och humaniteten.
Men en seger för "Skattebetalarna".
Fred Torssander, 02 jul 2010 kl 21:52
Svårt att bedöma
Det är mycket sannolikt att Elin i artikeln bör få sjukpenning. Men samtidigt är det omöjligt att göra en bedöming baserat på en artikel som beskriver allt utifrån Elins perspektiv. Skriv om artikeln och istället ta FKs perspektiv (och FKs berättelser) så sitter vi alla och tycker att FK har agerat rätt.

Enkel journalistik som vet vilka knappar den ska trycka på...
Peter Tornberg, 02 jul 2010 kl 21:37
Håkan Karlgren
Hur vill du att vi skall behandla dig eller din familj om någon av er skulle drabbas av långvarig sjukdom eller arbetslöshet ?
Nästan alla som går arbetslösa eller är långvarigt sjuka gör inte detta för att utnyttja dig och för kul. Det har Moderaterna och kapitalisterna inbillat Svenska folket i. Jag känner många ur båda grupperna och ser de som har företag fuskar alla menar alla, de som är sjuka fuskar nästan ingen.
Fuskande rika hävdar de gör det för att det är för hög skatt. Det menas då att de anser att det är ok att fuska om man tycker våra lagar inte är rätt enligt personlig tanke. De uppmanar till brott.
sven nilsson, 02 jul 2010 kl 20:28
Till Håkan Karlgren
Ja som sagt är vårt samhälle helt anourunda idag. Vi har mycket olika syn vad som är rätt och fel. Vet att det finns massor massor av företagare idag som utnytjar bidragsystemen idag, svarjobbar, skattesmiter etc. Det är vårt största problem vi har idag och värst är toppen. Måste berömma dessa tjuvar lyckas få fokus på sjuka, arbetslösa som lever på alllmoser idag. Vet ej om ni skulle välja att vara sjuk med denna hjälp. Sen finns en del som fuskar men det betyder ej att Aliansen skall bete sig på sådat svinaktigt omäskligt sätt. Beskriver mer av dem själva och sin människosyn. Skäms över dessa sk SVENSKAR
sven nilsson, 02 jul 2010 kl 17:00
FK
Fk suger dom vägrar godta läkarintyg ja till och med från flera olika läkare. Dom hänger upp sig på paragrafer och skall man bli beviljad sjukförsäkran så måste man kunna en hel massa byråkrati och det är inte ens säkert att det hjälper.
Dan theman, 02 jul 2010 kl 16:48
Mycket besviken på UNT's sexism
Jag är mycket besviken på UNT. Här hade tidningen faktiskt gjort en seriös insats med artiklarna om utförsäkrade. Och så kommer denna sexistiska artikel där man utgår från att bara kvinnor drabbas och bara kvinnor är sjuka. Män är också människor.
Denna unkna form av feminism är mot de mänskliga rättigheterna, och en skymf mot halva mänskligheten.
Mats Forssblad, 02 jul 2010 kl 16:47
Byta handläggare
Det är inte det lättaste. Har pratat med cheferna på fk, dom lovade ringa upp. Det har dom inte gjort än, och det är 9 månader sen som dom lovade att höra av sig nästa vecka. I och för sig sadom inte vilket år, men jag antog att dom skulle ringa upp kommande vecka.
Så det hjälper inte alltid att prata med fk:s chefer.
Britt-Marie Boivie, 02 jul 2010 kl 16:37
Till Sven Nilsson
De här unkna tongångarna om "svenska folket" och forna tiders visioner av en nationalistisk solidaritet där man värnade om sitt eget folk har ju gått i graven. Många har ju helt enkelt exploaterat systemet så att de som faktiskt bidrog med resurserna som krävdes för att skapa välståndet tappat tilltron till systemet.

Som jag ser det är det många som försöker leva på bidrag utan att dra sitt strå till facket, och det är nog många med mig som delar denna åsikt. Det är nog ingen som vill att dennes intäkter ska gå åt till att finansiera andras maskande, tveksamma sjukskrivningar och andra oklarheter.
Håkan Karlgren, 02 jul 2010 kl 16:30
Människosyn
Vilken horibel människosyn många har fått idag.
Hoppas verkligen inte att de har samma på sina barn och föräldrar. Tror det för annars besitter de en kraftig dubbelmoral. Men vet att kapitalister gör detta har träffat allt för många genom livet. Vilken häsk framtid alla går mot när de uppfostrat sina barn på detta sätt. Vilken framtid får dessa föräldrar när deras barn tar över samhället. Men några hundra kroner är viktigare än välstånd i längde för Svenska folket idag.
Synd man ej kan eller vill senare dela upp oss i landet till de som tycker som de gör idag och de som vill gå framåt genom att få folk må bra.
sven nilsson, 02 jul 2010 kl 14:08
Äldre inlägg »

"Vårdar man inte en

relation förfaller den"

Pingsthelgen är en av årets stora bröllopshelger. Men nästan hälften av alla äktenskap slutar i skilsmässa. UNT har pratat med Christina Hänström, familjerådgivare och psykolog vid Svenska kyrkan, om hur man håller en kärleksrelation vid liv.

LÄS E-TIDNINGEN
Hela intervjun kan du läsa i dagens UNT eller om du köper e-tidningen

>>Läs fler nyheter på Brottsplats Uppsala

 


 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »