Publicerad: 2011-12-22 10:59, senaste uppdaterad: 2011-12-23 09:12
Nämnden för vuxna med funtionshinder gör en särskild satsning inför 2012 på missbrukande kvinnor med behov av stödboende eller natthärbärge. Tanken är att kvinnorna ska ha möjlighet att bo på Idun istället för Sagahemmet i Uppsala, som både riktar sig till kvinnor och män.
Kvinnoboendet Idun ska även ha ett samarbete med det skyddande kvinnoboendet Siri och med det nyinrättade resurscentrumet för personer som utsätts för hot och våld i nära relationer.
– Vi gör det här för att skydda kvinnorna och ge dem en trygg tillvaro. Det är inget fel på Sagahemmet men att blanda kvinnor och män i en socialt svår situation är ytterst påfrestande, säger Stig Rådahl (M), ordförande i nämnden för vuxna med funktionshinder.