Publicerad: 2010-06-17 07:00, senaste uppdaterad: 2010-09-01 21:09
Läs upp
Superstädare med omstridd lön. Här är Tomb Svalborg och Tora Lutnaes.
Foto: Emma Eriksson
Laddar...

Superstädare med omstridd lön

Ett städjobb med superlön har mött kritik och överskuggar kommunens projekt för en renare stadsmiljö; är det rimligt att ge ungdomar 30 000 kronor för att plocka skräp och blogga i fem veckor?

Superstädaren Tora Lutnaes, som UNT träffade på onsdagen, säger att hon hade tagit jobbet för halva lönen.
På gågatan utanför H & M-butiken står en flicka med sydländskt utseende och spelar sitt mantra på ett dragspel. Ska vemodet från Gudfaderns titelmelodi ge henne några slantar denna soliga förmiddag?
Desto mer säker är lönen för 22-årige Tomb Svalborg som sitter på huk framför en papperskorg. Omsorgsfullt, som om det gällde ansiktet på ett barn, gnider han försiktigt med svampen över torkat klister. Han är superstädare.

– Sånt här jobb känns lite förgäves. Klottret kommer ju tillbaka lika fort som vi tar bort det.
Till sin hjälp finns 19-åriga Tora Lutnaes. Hon är också superstädare och duttar rengöringsmedel på klistret. Men supertiteln hjälper inte. Svamparna är mjuka, vätskan av lägsta styrka och klistret sitter – just det – som klister. Och stålull är inte tillåtet.
– Vi får inte repa färgen på papperskorgen, säger Tora.
UNT har skrivit om superstädarna, men inte följt dem i arbetet. Tomb blev glad över att tillhöra de fyra som i konkurrens med 16 andra fick bli superstädare under juni månad. Inkomsten tänker han leva fyra månader på.

Hur ser ni på diskussionen om era löner?
– Jag tycker det är tråkigt om folk ser på lönen i stället på vad vi gör. Om det sker en attitydförändring till nedskräpning så tycker jag att det är värt pengarna, säger Tora.
Tomb säger att han förstår varför somliga reagerat på lönen.
– Men det är ju tänkt att vara en morot för folk att söka jobbet.
Krävs det 30 000 kronor i månadslön för att få unga att söka städjobb?
– Nej, inte med den arbetslöshet som råder, säger Tora.
För henne var huvudsaken att hon fick ett sommarjobb.
15 000 i lön hade funkat?
– Ja.

Gnidandet på papperskorgen fortsätter. Tomb drar bort en tejpbit och Tora hämtar nytt vatten i den röda hinken. Båda beskriver arbetsdagen som relativt fri och omväxlande. Städpasset är fyra timmar och kan handla om att hämta sopor och plocka skräp vid platser som Storvreta, gågatan och Stora torget.
En annan del av jobbet går ut på att blogga och söka efter inspiration till bloggar.
– Man har mycket tid att tänka, säger Tora.
Ni säger att det brukar ta en timme att skriva bloggen, men arbetsdagen är väl åtta timmar ..?
– De räknar ju bloggtiden, när man går runt och tänker på vad man ska skriva, säger Tomb och fortsätter:
– Antingen skriver man om vad man har gjort på dagen eller allmänt om klotter och nedskräpning och konstiga attityder, till exempel att någon äter i en park och lämnar skräpet fast det finns en soptunna alldeles intill.
Två veckors bloggande har hittills resulterat i få kommentarer eller inga alls.
– Vi har inte fått många som kommenterar men de som har gjort det har varit positiva, säger Tora.

En gång i veckan får de ett extrauppdrag. I dag ska Tomb fråga restauranger om de tycker att kunderna är bra på att slänga skräp.
Arbetet med papperskorgen närmar sig halvtimmen. Helena Lundengård som jobbar åt en privat städfirma kånkar förbi med en fullmatad städvagn. Efter många år i städyrket tjänar hon strax över 16 000. Hon skulle gärna bli superstädare.
– Alltså … 30 000 är ju jättemycket pengar! Och de har en kort arbetsdag.
En gatuarbetare, inhyrd för att jobba åt kommunen, berättar att snacket går i fikarummet om superstädarnas löner. En säsongsarbetare som UNT träffar på undrar lite syrligt varför inte äldre som hon fick söka jobbet.
En annan kommunarbetare klagar över ständig värk i rygg och axlar, ganska säker på att hon sliter hårdare än superstädarna.

– Är det bara åtta timmars arbetsdag så är 30 000 för mycket.
Helena Brolin som planterar blommor längs Östra Ågatan är den som tydligast försvarar både kampanjen och lönen:
– Jag tror att man måste ha en morot för ungdomar. Det är ju trots allt ett jobb dom gör.



Kommentarer till artikeln
Lite fel med bildtexten?
Texten till bilden är för övrigt felaktig. Sist jag kollade så skriver man namnen i samma ordning som personerna står. Det till vänster är Tora och det till höger är Tomb. =)
Yvonne Pettersson, 19 jun 2010 kl 10:20
Felaktig lön felaktiga signaler
Jag har inte 30 000 i lön. Jag skulle gärna ta ledigt en månad och göra detta jobbet istället. Det handlar inte om att en person får lön en månad. EN konsult har inte 30 000 i lön om han inte kan bidra med något som är värt det. En konsult kan även ha 130 000 i månaden.

Dessa ugndomar har väl inte mycket att bidra med som ingen annan kan bidra med. En lön på 16 000 hade varit rimlig. Då skulle man få nästan 2 personer som kunde göra dubbla jobbet.
Per Olsson, 18 jun 2010 kl 12:59
Varför jämföra med konsultarvode??
Varför envisas folk (bl a Mattias Petter Johansson) att jämföra med arvode för rena konsulter? Sedan utifrån det anse att det är billigt med 30 000. Det är ju som att jämföra äpplen med päron. Då kan du lika gärna jämföra med jurister som tar 2000-3000kr/tim - då ter sig ju detta nästan helt gratis.

För övrigt skulle väl ingen drömma om att hyra in en PR-byrå bara för att sköta en blogg, det görs bättre av andra kvalificerade - för en ansevärt mindre penning.

Kom med bättre genomtänkta argument!


Henrik Larsson, 18 jun 2010 kl 12:03
Kan dom sätta pli..
På snuskpellarna som skräpar ner och få dom att vakna upp så kan det vara väl använda pengar. Då kan dom duktiga Killarna och Tjejerna syssla med annat och göra vår vackra Stad ännu vackrare. Inte för att jag vet vad det är att vakna upp ifrån iofs? För att tas hand om sin egen skit borde vara självklart även för en mindre begåvad. Till dom som vandaliserade Stadsparken ska sägas. Ni måste vara myyycket olyckliga människor.
Olle Jansson, 17 jun 2010 kl 18:04
Johan Andersson - Du har nog fel!
Jag har svårt att föreställa mig att Svensk Markservice städar i och omkring våra busshållplatser, de städar ju grönytor, parker och liknande.
Nej, jag ska kolla imorgon hos Uppsala kommun deras ansvar vad gäller busshållplatserna. Jag har kontaktat kommunen förut och påpekat att de "glömmer" att tömma skräpkorgar osv vid hållplatserna, fr.a. i Gottsunda. I Kåbo, Norby och andra fashionabla stadsdelar glömmer de inte att städa...
Och Du Johan, en sak till:
Jag heter LindBERG, inte som den berömda barnboksförfattarinnan.
PS Konstaterade idag på eftermiddagen att det var hur skräpigt som helst, så på måndag städar jag där och skickar räkningen enligt mitt första inlägg. Någon dj-a ordning får det väl vara även i Gottsunda.
Barbro Lindberg

Barbro Lindberg, 17 jun 2010 kl 17:14
Lite
För lite lön , jag skulle inte plocka skit efter andra för 30 lakan i mån never...ge dom en själig lön
Tobbe Persson, 17 jun 2010 kl 17:06
Ett projektarvode och inte en månadslön
30 000:- är inte Superstädarnas månadslön, utan deras engångsarvode för den reklamkampanj de driver åt projektet Min Stad Uppsala. Renhållningsarbetet är endast en del av deras uppgifter - bloggandet och nätverkandet är avgörande. Summan kan ses som motsvarande ett (väldigt lågt) konsultarvode.

Vill man ha mer information om projektets syfte kan man gå in på hemsidan www.minstaduppsala.nu och ta reda på hur det faktiskt förhåller sig med saker och ting.

En ren och snygg stad vinner alla på, även de som inte får betalt för mödan.
Renate Larssen, 17 jun 2010 kl 16:55
Barbro
Replik Barbro Lindgren! Kolla fakta först. Är inte företaget "Uppsala kommun" som städar Gottsunda. utan det är Svensk mark service som har det på sin nacke.
Johan Andersson, 17 jun 2010 kl 16:55
Man närs av en dunkel dröm.
"Många svenska tidningar väljer att tillåta debatt kring "harmlösa" nyheter, men inte kring "farliga" ämnen. Det har blivit till en löjeväckande censur som alltför tydligt visar på ett misslyckande i det här samhället som måste döljas till varje pris. Det är inte alls bra för demokratin. Vi raljerar gärna över bristande yttrandefrihet i andra länder, men är inte mycket bättre själva." Niklas Jansson.

Yttrandefrihet, demokrati och individens fria vilja blir floskler och tomma ord som används för att rättfärdiga den politik som har för avsikt att utöka kapitalismen, detta genom att skära ned i offentlig sektor, undanröja arbetarklassens rättigheter och protektionismen. Märk väl hur man använder ordet frihet på samma sätt, frihandel, friskola osv.
Oscar Carlstedt, 17 jun 2010 kl 16:02
Att skapa missämja är borgarmoral
Det är rätt självklart att även orättvist höga löner skapar missämja. Att skapa missämja inom arbetarklasen är god moral för borgarna. En klass som slåss inbördes om de bästa bitarna av de arbetsgivarna låter sippra ned ställer inte gemensamma krav. De kan över huvud taget inte agera kollektivt ens i försvaret av redan uppnådda rättigheter.
Arbetarklassens moral finns som ett eko från tiden före kapitalismens (åter-) globalisering.
Till exempel i FN-deklarationen om de mänskliga rättigheterna.
Artikel 23 stycke 2. Alla har utan åtskillnad rätt till lika lön för lika arbete.

Svaret på superstädarnas privilegier måste givetvis bli en höjning till motsvarande lönenivå och lika övriga anställningsvillkor - betald tid vid dator - för alla som städar på gator och torg.


Fred Torssander, 17 jun 2010 kl 13:28
Utmärkt
Avundsjuka är ju ett signum för Sverige i allmänhet och Uppsala i synnerhet, så reaktionerna är ju tyärr bara alltför förutsägbara.

De som gnäller har ju, som några lite mer snabbtänkta kommentatorer redan observerat, inte förstått att syftet är att uppmärksamma ett problem för kommunen som kostar bra mycket mer än några futtiga tusenlappar under en sommarmånad. De som år ut och år in städar gatorna till underlöner för att folk inte har vett att slänga saker kostar egentligen betydligt mer. Kan uppmärksamheten kring den här billiga kampanjen bidra till mindre nedskräpning är det väl värt pengarna.
Per Tydén, 17 jun 2010 kl 13:10
Arbetstelefon
Åkerman: Mobilen är inget de får behålla. Nästa gäng superstädare tar över dem.
Karl Hendrix, 17 jun 2010 kl 12:01
Bra artikel
Efter vad man kan läsa i kommentarerna nedan så verkar projektmålet vara nära att uppfyllas. Om alla vi även gnäller lite inför vänner, kollegor, grannar med flera så kommer snart alla vara medvetna om att man inte ska skräpa ned utan tänka en extra gång innan man slänger skräp på marken istället för i närmsta soptunna.

Bra artikel av UNT vilket kommmer leda till en medvetenhet och förbättrad utemiljö hos oss alla. Tänk vilket reklam för bloggen! Det fattas bara en länk.
Sune Nilsson, 17 jun 2010 kl 11:54
Löjligt!
Det tjänar ju inte jag som har flera års högskolestudier och har arbetat heltid i 13 år. En morot?? Ja det var en jävligt stor morot det...
Millie Eriksson, 17 jun 2010 kl 11:47
30 000 + värsting mobil
Utöver lönen får dessa superstädare också en värsting mobil. Själv tycker jag att det är slöseri med skattepengar. Men däremot tycker jag att tanken om en superstädare som både städar och verkar för att ändra värderingen hos allmänheten är mycket bra. Det är bara så vi kan minska nedskräpningen. Men det skulle definitivt kunna göras bättre och till minde kostnad...

Vi behöver fler kampanjer i Antanas Mockus-stil... Men det måste göras helhjärtat...
Alexander Åkerman, 17 jun 2010 kl 11:25
Whoosh
Ni som kritiserar kommunen för att de slösar pengar, ge er. 4 * 30 kkr = 120 kkr. Den som vill kritisera kommunens utgifter behöver inte leta långt för att hitta betydligt större och mer meningslösa poster.

Projektet verkar ha genererat några artiklar i UNT och annan uppmärksamhet som antagligen skulle kostat mycket mer att uppnå via reklam.

Det handlar inte om städning, det är en annorlunda reklamkampanj för att minska nedskräpningen. Därför faller alla jämnförelser med städarlöner.
Niklas Andersson, 17 jun 2010 kl 11:08
Ugh
Gillar att folk dömer ut projektet innan det är avslutat och utvärderat. :)

Jag tycker de är underbetalda.

1. Det är i EN MÅNAD dammit. Om man anställer någon en i bara en månad som är vuxen så betalar man ju i regel dem konsulttaxa, och då är 30000 väldigt billigt. Hade vi en byrå varit anställd för att producera en blogg om uppsala och städning så skulle vi debitera liiiiiiiiite mer än 30000 om man säger så.

2. Jag följde tävlingen som ledde upp till superstädarjobbet, och det var inte lätt att få de där jobben. De drog ihop åtskilliga tusen röster via sociala nätverk för att få platsen - att ha den sortens dragkraft kräver att man har känsla för att bygga närvaro på nätet, någonting som är helvetes värdefullt i dagens läge (jag vet, jag jobbar på reklambyrå).

Mattias Petter Johansson, 17 jun 2010 kl 11:04
Tramsigt
De som klagar är bara avundsjuka. Städjobbet är mest symboliskt. Detta ska ses som ett projekt för att förändra attityden till nedskräpning.

Vad folk inte har fattat är att superstädarjobbet bara gäller i en månad. Det är max en månad per person, så varje superstädare kan inte få ut mer än 30 000 totalt. 30 000 kr för en sommar är inte mycket pengar. Om man jobbar hela juni med med ett jobb är det väldigt svårt att få jobb för resten av sommaren. De flesta arbetsgivare kräver att man ska jobba under hela sommaren eller ingenting alls. Kommunen gör rätt i det här fallet. Att ge 15 000 kr till en ungdom i en månad som sedan inte kan ta något annat sommarjobb vore snålt och elakt.

Kommunen gör allt rätt. Ungdomarna kommer in på arbetsmarknaden och får pengar för att klara sig hela sommaren.
Emil Olden, 17 jun 2010 kl 10:49
En månad = En person
Jag kan tyvärr inte sympatisera med alla er som anser att superstädarna har "För hög lön".

Hela projektet handlar om en attitydförändring som sker via superstädarnas nätverk. Genom att blogga, synas på stan och göra små extra uppdrag kommer en superstädare jobba för att förbättra närmiljön.

Men absolut viktigast av allt 30.000:- går till EN person, EN månad. Samma person kommer inte få 30.000:- i fast lön resten av sin arbetstid. Utan en Superstädare får maximalt jobba en månad i sitt liv som superstädare för lönen 30.000:-

De här ungdomarna sitter inte med en fast lön alls. Om ca 14 dagar kommer Tomb, Tora, Ylva och Johannes gå tillbaka till att ha 0:- i lön och ersättas av fyra nya ungdomar. Det här är alltså inte ett fast arbete utan en projektanställning på 30 dagar.
Robert Malm, 17 jun 2010 kl 10:49
Tänk lite längre
Om de hade jobbat ordentliga arbetsdagar och är effektiva så är de värda lönen. Många med samma lön skulle aldrig någonsin byta till det här skitjobbet. Skippa avundsjukan och arbeta istället för att de som sliter hårt eller har dålig arbetsmiljö ska få betalt för det.

Fundera också på varför städningen behövs. Det är därför att vi tillåter en liten klick människor att förstöra för resten.

Många svenska tidningar väljer att tillåta debatt kring "harmlösa" nyheter, men inte kring "farliga" ämnen. Det har blivit till en löjeväckande censur som alltför tydligt visar på ett misslyckande i det här samhället som måste döljas till varje pris. Det är inte alls bra för demokratin. Vi raljerar gärna över bristande yttrandefrihet i andra länder, men är inte mycket bättre själva.
Niklas Jansson, 17 jun 2010 kl 10:41
Äldre inlägg »

"Vårdar man inte en

relation förfaller den"

Pingsthelgen är en av årets stora bröllopshelger. Men nästan hälften av alla äktenskap slutar i skilsmässa. UNT har pratat med Christina Hänström, familjerådgivare och psykolog vid Svenska kyrkan, om hur man håller en kärleksrelation vid liv.

LÄS E-TIDNINGEN
Hela intervjun kan du läsa i dagens UNT eller om du köper e-tidningen

>>Läs fler nyheter på Brottsplats Uppsala

 


 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »