UL höjer biljettpriser

Från den 1 mars 2012 höjs biljettpriserna på Upplands lokaltrafik med i genomsnitt 10 procent. Det beslutade kollektivtrafiknämnden under tisdagen.

Uppsala2011-12-13 20:08

Landstingsfullmäktige har tidigare fattat beslut om att prishöjning för att säkerställa en intäktsökning på 46,9 miljoner kronor till UL. Vid kollektivtrafiknämndens möte under tisdagen beslutades att 30-dagarskortet för stadsbussarna i Uppsala höjs med 25 kr till 525 kr den 1 mars nästa år, vilket motsvarar cirka 5 procents höjning.

Motsvarande korttyp för regionbussar och Upptåget höjs med cirka 12 procent och de nya priserna för korten blir 750 kronor för zon 1 eller 2, 1 200 kronor för länskortet och 1 500 kronor för län Plus.

Den större prishöjningen för regionbussar och Upptåg motiveras av de satsningar som görs på den trafiken under 2012, enligt kollektivtrafiknämnden.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om