Publicerad: 2010-07-01 07:58, senaste uppdaterad: 2010-07-01 20:07
Läs upp
Camilla Nyqvist måste kanske avliva sin katt för att hon inte har råd att ha den kvar.
Foto: Pelle Johansson
Laddar...

Utförsäkrad lever på makaroner

I mars blev multisjuka Camilla Nyqvist i Enköping utförsäkrad. Nu lever hon på makaroner. Pengarna från socialtjänsten täcker inte räkningarna och hon är rädd för att bli vräkt. Hennes största oro är att hon blir tvungen att avliva sin katt Ester eftersom pengarna inte räcker och socialen inte betalar för husdjur.

I slutet av maj presenterade Försäkringskassan en rapport om vad som hände med dem som blev utförsäkrade vid årsskiftet. Av 14 667 utförsäkrade skrev nära 13 000 in sig på Arbetsförmedlingen, av dessa är nu 1 700 personer i arbete. De flesta av dem i arbete med stöd eller på nystartsjobb med nedsatt arbetsgivaravgift för arbetsgivaren, men 438 personer kunde få nytt jobb utan stöd eller återgå till sina tidigare jobb.

Knappt hälften av de utförsäkrade befinner sig i något av Arbetsförmedlingens program med aktivitetsstöd, motsvarande a-kasseersättningen. Överlag beskrevs rapporten som en framgång för reformen av sjukförsäkringen. 11,5 procent av de utförsäkrad fick nytt arbete. Men det finns dem som fallit genom hålen i skyddsnätet. UNT har träffat Camilla Nyqvist i Enköping.

I över tio år har Camilla Nyqvist varit sjukskriven och 2006 blev hon sjukpensionär på 75 procent. Hon lider av en ärftlig reumatisk sjukdom och flera andra åkommor, bland annat en nervskada i ryggen. Efter en tandbensinflammation har hon blivit av med alla tänder. Hon har också en magåkomma och cellförändringar i buken för vilka hon behandlas på Akademiska sjukhuset i Uppsala. Hon har svårt att klara sig själv hemma, och hon får hemtjänst för att klara av vissa bestyr, till exempel att hänga tvätt. För ett år sedan berättade Camilla Nyqvist för UNT om hur Försäkringskassan dragit in hennes sjukpension, den tillfälliga sjukersättningen, på grund av ett bråk mellan hennes husläkare och myndighetens läkare.

Det här är berättelsen om vad som hände sedan.
I juli 2009 fick hon tillbaka sin sjukersättning. Men den 1 mars i år blev hon till slut utförsäkrad och ska nu söka arbete. Arbetsförmedlingen har satt henne i ett arbetsmarknadspolitiskt program, och hon får aktivitetsstöd om cirka 3 400 kronor i månaden efter skatt. Någon a-kassa kan hon inte få förrän i höst.
– Jag är tvungen att gå till socialen. Det är oerhört förnedrande, säger Camilla Nyqvist.

Men pengarna från socialtjänsten i Enköping visar sig inte täcka hennes kostnader. Sista månaden med sjukersättning hade hon en disponibel inkomst om 11 400 kronor. Nu har hon cirka 6 000 kronor i månaden. Bara hyran är på 6 600 kronor. Hon ligger därför efter med räkningar.
– Jag står i kö för ny bostad, men det tar tid att hitta en. Jag trodde att socialtjänsten skulle täcka de kostnader jag faktiskt har fram till dess att jag kan flytta, säger Camilla Nyqvist.

Vissa medicinkostnader ersätter inte socialtjänsten, hon har därför tvingats sluta ta bland annat hormonmediciner. Under den senaste månaden har hon köpt mat för strax över 400 kronor.
– Jag lever på makaroner och ketchup. Det är inte så bra eftersom jag har de här magproblemen. Men jag har inte råd med något annat, säger Camilla Nyqvist.

Socialtjänsten i Enköping vägrar betala för kattmaten till Camilla Nyqvists sällskapsdjur Ester.
– De säger att jag ska avliva henne. Kattmaten kostar inte så mycket, men jag måste vända på varje krona.

Av: Johannes Nesser

Kommentarer till artikeln
Hmm
Jag reagerar på detta om din rädsla för att bli vräkt. När det gått så långt så får socialtjänsten i varje kommun brev om detta,och ska ta kontakt med personen i fråga. Så de går då in o betalar hyra,just för att ingen ska bli vräkt. Sen att din er sättning inte räcker till dina räkningar låter konstigt. För hyran och el o tele,ingår i soc normen. De andra räkningarna får du bara låta va och visst konsekvenserna blir skulder. Men du har ju inget val.Avliva INTE katten,du har råd.
Martina Ohlsson, 18 aug 2011 kl 17:37
Till Camilla
Om du följer kommentarerna här på UNT eller andra webbtidningar kommer du att se hur många vedervärdiga kommentarer som görs inom alla olika ämnesområden. Mest ilska brukar röras upp vad gäller kvinnors, barns, invandrares och sjukas rättigheter. Jag hoppas du inte tar det personligt.
Sen finns det ju också alltid ett uppdelat läger om vem som bär ansvaret individen eller samhället. Den politiska frågan avgörs i valet i höst.

Det är bra att du synliggör en av de sjukas nya ekonomiska situation i samhället.
christine lindkvist, 24 jul 2010 kl 8:56
Kommentar del 4
Innan mars i år hade jag råd att priortera den, men när jag då blev utförsäkrad och fick en inkomst på 3500 kr, blev situationen som sagt en annan. Jag står i en bostadskö för en mindre lägenhet, men det tar tid innan man erbjuds något, inget jag kan påverka. Så jag har alltså inte bott här i flera år med en inkomst på 3500 kr, som någon antyder.
Avslutningsvis vill jag än en gång tacka alla underbara människor som förstår mej och min situation, tusen tack för eran omtanke! Vidare hoppas jag också att dom som hamnat i samma problematik som jag, orkar ta upp kampen för sina rättigheter och att dom går segrande ur den. Lycka till!
Mvh/ Camilla Nyqvist
camilla nyqvist, 19 jul 2010 kl 12:28
Kommentar del 3
Skillnaden är stor vad gäller sjukskrivning och att vara arbetsför. För 4 år sedan gick jag igenom en sådan utredning, och där ansåg dom att jag inte hade någon arbetskapacitet alls. Då fick jag ?ansöka? om att få jobba dom få timmarna jag orkade och kunde. Efter 2 år blev jag sämre och det var väl då allt elände började.
Med facit i hand, så skulle jag ha tagit emot erbjudandet på 100% sjukersättning. Men tyvärr är jag en alltför ärlig medborgare utan alkohol eller drogmissbruk, så jag gjorde inte det. Dessutom var mina ,om än få timmar på jobbet, oerhört betydelsefulla vad gäller mitt sociala liv.
Min dyra lägenhet har också kommenterats i inläggen. Den jag har kunnat bo kvar i under alla dessa år, lite pga av att jag valt bort andra saker i mitt liv.
camilla nyqvist, 19 jul 2010 kl 12:26
Kommentar del 2
Dom vet ju inte mer om om mig förutom det lilla som står i artikeln. Önskar att dessa personer skulle ta reda på lite mer fakta innan dom uttalar sej så nedlåtande. UNT har min mail adress, och jag besvarar gärna alla frågor och funderingar.
Jag valde efter mycket vånda att gå ut i media med det här, främst för att jag vet att det har drabbat så många, och för att det på något sätt måste upp till ytan. För alla är inte "fuskare". Dom största fuskarna sitter nog på högre positioner än vi som är sjuka.
Jag är inte så politiskt engagerad, men jag blir så besviken och arg på hur allt går till.
Våra gamlingar har det inte bra, sjuka duger inget till, tom våra interner som sitter inne för mord har det bättre, och det tycker jag inte är riktigt som det borde vara.
Skillnaden är stor vad gäller
camilla nyqvist, 19 jul 2010 kl 12:24
Kommentar del1
Har nu läst igenom de flesta inlägg och jag måste säga att jag blir både rörd och ledsen.
Men jag måste börja med att än en gång tacka alla underbara stöttande människor, ni har hjälpt mig mer än ni kan ana.. Har dessvärre inte namn på så många, men ni vet vilka ni är..Önskar ni kunde höra av er så jag får en möjlighet att tacka er personligen.
Men det är många inlägg jag blir lite fundersam över. Jag förstår inte riktigt hur vuxna, intelligenta människor kan göra uttalanden som dom inte vet så mycket om. Statistik och siffror stämmer inte alltid överens med verkligheten. Påståenden att jag ljuger och ifrågasättandet av journalistens trovärdighet, upplever jag som nästintill personangrepp. Hur kan någon tro att jag lämnar ut både mig och mitt liv för att presentera en lögn?
camilla nyqvist, 19 jul 2010 kl 12:22
Skapandet börjar vid disponibel inkomst?
Välståndet skapas av så många fler än de högst avlönade. Hög arbetsmoral, entreprenörsanda och politiskt ansvarstagande är några ingredienser.

Gatunätet perforeras av ständigt nya hål. Då och då kan man se män med flexibel agenda stå och kommentera slöa kommunalare och dumma politiker. I brist på arbetsmoral vore det trevligt med det minimum av moral, att de inte uttrycker förakt för dem som består deras försörjning.

Så har vi bedömarna vars kreativitet börjar vid disponibel inkomst. Dessa har jag svårare att förstå än de som står vid grävmaskinerna och vill vara en del av gemenskapen men bara har ironin kvar till tröst.

Störst förståelse har jag för den som efter hårt arbete blivit sjuk och vars skäl ifrågasätts.
Hans G Eriksson, 07 jul 2010 kl 10:14
De rika försörjer de fattiga?
Att det skulle vara de högvälavlönade och sådana som lever på räntor och profiter som försörjer resten av befolkningen och då särskillt de fattiga är en ofta återlanserad myt.
Det är naturligtvis inte sanning, vare sig historiskt sett eller idag.
Rikedom för de få skapas alltid genom att många andra i stället görs - och hålls - fattiga.

I nutidens Sverige finns det inkomstfördelningsstatistik som visar utvecklingen. Dels hur den fattigaste tredjedelen släpat efter och den allra sämst ställda tiondelen av befolkningen, den lägsta inkomsdecilen, fått minskad inkomst även i kronor räknat sedan 1990. Medan den tiondel som tar för sig mest av de disponibla inkomsterna - dessa som ofta själva bestämmer ersättningen - har ökat sin andel av nationalinkomsterna från 20 till 26,5 procent
Fred Torssander, 07 jul 2010 kl 5:48
Vem katten har ansvaret för sällskapsdjuret?
Fördelen med högavlönade direktörer, idrottsstjärnor och politikter (nåja) är att de finansierar oss andra med mer än de får behålla själva och utan att beklaga sig i spalterna.

Det är väl trevligt om de därutöver bekostar grannens katt. Jag missunnar varken katten eller någon annan. Det som kan irritera, är när mottagaren av välfärden anklagar de som står för den. Och varför ska de som betalar mest få största kritiken?


Hans G Eriksson, 06 jul 2010 kl 18:49
Ber om ursäkt att vi gick utanför ämnet
Självklart handlade inte svaret till Ahner om Camilla utan ett allmänt svar på det Ahner skrev. Är inte tappad bakom en vagn och vet mycket väl vårat system här i Sverige men kvarstår att har man inte ordnade förhållanden är det kanske inte läge att skaffa fler barn som vår diskussion handlade om? Allmänt tycke bara och det är ju fritt än så länge iallafall? Tråden vek av lite men vilket I-landsproblem????

Catarina Adelsmark, 05 jul 2010 kl 10:18
TANF & TANJ
Det ingår i den USAmerikanska modellen för avveckling av de yttersta ekonomiska skyddsnätet - welfare som det kallas däröver - att arbetslösa ensamma föräldrar straffas med obligatoriskt arbete på diskriminerande villkor.
Modellen kallas TANF, temporary assistance to needy families.
Denna modell har dock redan genomförts i Sverige genom Aktivitetsgarantin och Socialtjänstlagen från år 2000.
Ahner och Adelsmark framstår därför som både okunniga om aktuell svensk sociallagstiftning och reaktionärer.
Deras inlägg kan dessutom knappast påstås anknyta till diskussione om Camilla, om de inte menar att hennes mamma skulle fås att ta abort retroaktivt.

TANJ skulle man kunna säga. There Aint No Justice.
Eller på svenska att det som försepråkas är Svea RIKES lag.
Fred Torssander, 05 jul 2010 kl 7:22
Inte okej.
Kan hålla med dig Karin. Skaffa barn gör man när man har ett stabilt liv med en bra ekonomi osv. Visst man kan bli gravid fast det inte var meningen och man är emot abort men att göra det gång på gång om man inte har en ordnad tillvaro det förstår inte jag heller. Man vill ju sitt barns bästa och att då skaffa om man själv knappt klarar sig, undrar man ju hur man tänker??
Catarina Adelsmark, 04 jul 2010 kl 22:01
Barn en rättighet?
Nej, det är såklart inte socialen som skall stå för kostnaden för ett husdjur. Men en annan fråga som är likvärdig, och som aldrig ifrågasätts, är om sveriges skatterbetaler och socialen skall stå för kostnaden av andras barn. Är det mer ok att skaffa barn trots att man vet att man är arbetslös, sjuk eller bara inte har ekonomi till det ? Jag är så trött på människor som bara vill ha barn och skaffar sig det ena efter det andra TROTS att de inte har ekonomiska resurser för att sörja för dem. Att vara sjuk väljer man inte däremot kan man välja att skaffa barn när man vet att man inte har råd. Klart att de som är sjuka skall ha sin sjukersättning. Allt annat är fel. den frågan är jag helt med på noterna om.
Karin Ahner, 04 jul 2010 kl 18:39
Det är lätt att tycka men se til lverkligheten!!
Ja det är lätt för andra att skriva att den sjuke ska gör si eller så. Byta ner sig i bostad, göra sig av med husdjuret osv.Man har ett liv innan man blir sjuk och efter är det faktiskt gott nog att leva med olika sjukdomar som gör att ens liv blir båda inskränkt och annat. Att bli svårt sjuk innebär att man får göra avkall på hela ens liv. Att diskutera om att avliva en katt är så lågt att man nästan spyr. Som sjuk gör man sig av med hela sitt sociala liv, jobb, inkomst, fritid sociala livet, Man kämpar i vården för att få hjälpen och man får utgifter som inte en frisk kan ana. Då kanske detta lilla husdjur är det som gör tillvaron dräglig. Innan man har synpunkter på hur andra "borde göra" så ska man tänka en gång till. Men den dagen man blir sjuk förstår man!
Catarina Adelsmark, 04 jul 2010 kl 11:19
Hur kan det vara rättvist?
Björn Larsson,
Hur kan det vara jämlikt och rättvist att låta sjuka och utsatta gå under?
Carolina Sjolund, 03 jul 2010 kl 19:36
Hyra
Ja ni en hyra på 6 600:- är inget i uppsala jag betalat 8300:- iof för en 5a men det är dyrt med hyror i Uppsala...Jag har 3 sjukdomar och har bara sjukersättning till November sen kommer nog jag att bli utförsäkrad.
Så jag och mina 3 barn och katt kommer väl också få äta makaroner och vatten.Hemskt att det ska behöva va så i Sverige år 2010.
Men det idiotiska som regeringen inte ens tänkt på är att mina barn som har utbildning inte ens kan få jobb hur ska då jag få jobb som har värk dygnet runt och kol med lungkapasitet på 50%..Men som min kloka mamma säger fattighuset är på väg tillbaka i Sverige.:-(
Så där kommer väl Camilla och jag och alla andra som är sjuka hamna.
Marita Eriksson, 03 jul 2010 kl 11:21
Fel fel fel!
Jag blir både ledsen och förundrad över vissa inlägg i debatten !
Jag för min del hoppas att de kommer i den situation som beskrives! Detta vore jämlikt och rättvist.
Men dessa ord är för närvarande helt bortglömda i dagens Sverige!
Björn Larsson, 02 jul 2010 kl 20:40
utförsäkrad
Bra PER OLSSON,hade inte kunnat skriva det bättre själv
Fredrik westerholm, 02 jul 2010 kl 14:18
Försörjningslösheten
Med enskilda exempel kan man som bekant bevisa vad som helst.

En genomgång av statistiken över antalet avlönade arbetstimmar och utbetalade bidrag/ersättningar (så kallade helårsekvivalenter") visar att det uppstått ett försörjningsunderskott på 5 procent sedan 1990.
Detta alltså bara räknat i tiden som ger ersättning.
Att ersättningens värde dessutom minskats och att kronor och ören dragits ner de också framgår av inkomstfördelningsstatistiken.
Det enskilda fallet är i detta fall alltså synnerligen sannolikt.

Det framgår dessutom av både riksdagspartiernas program och deras verksamhet i riksdag och regering att detta är det avsedda resultatet.
Viklund och Carlsson är helt rätt ute när de ifrågasätter om sjuka, handikappade och andra icke vinstproducerand skall ha råd med katt.
Fred Torssander, 02 jul 2010 kl 13:42
bli friskare
Gör gärna ett studiebesök på en akutmottagning eller en intensiv och kolla hur många som är där på grund av alkohol, direkt eller indirekt. Tänk att kunna använda alla dessa resurser verkliga sjukdomar och problem i stället.
lasse andersson, 02 jul 2010 kl 13:36
Äldre inlägg »
Den falska och den äkta Fru Gårman.
Bild: Staffan Wolters
Foto: Staffan WoltersDen falska och den äkta Fru Gårman.

Fru Gårmans bröst blir mindre

Vilken Fru Gårman föredrar du?
1672581_preview.jpg?1329905804816_

24 UNT: Bärby ungdomshem får Uppsalas kvalitetspris för arbetet med skolämnet bild. 

BLIXTHALKAN
1672572_preview.jpg?1329902481221_

Forum Uppsala - Ny webbkarta ska guida dig till matupplevelser runt om i Uppland.

>>Läs fler nyheter på Brottsplats Uppsala

facebook.com/Lans.Legue


HÄLSA

Gunilla Sahlin åt två Daimstrutar, Maltesers,  två Centerrullar och Brio på nitton minuter.

Resa

Vi gör en snål rundresa i det exklusiva paradiset känt för sina makalösa stränder.

 


 

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »