Publicerad: 2010-08-17 21:16, senaste uppdaterad: 2010-08-18 19:08
Läs upp

V vill stänga av Kungsgatan

Vänsterpartiet vill stänga av Kungsgatan i Uppsala för genomfartstrafik för att få ner luftföroreningarna i city. Samtidigt vill partiet få fler att åka kollektivt genom sänkta biljettpriser.

Läs mer: Val Uppsala 2010

Kommunalrådet Ilona Szatmari Waldau höll i taktpinnen när Vänsterpartiet hade valupptakt på tisdagen. Jobb, skola, barnomsorg och kollektivtrafik var frågor som stod i fokus. Partiet vill öka personaltätheten i skolan.
– Det måste finnas mer personal som stöd kring lärarna. I dag har läraren nästan hela ansvaret för eleven. Det fungerar inte. Läraren är främst en pedagog och måste få tid att vara det, säger Ilona Szatmari Waldau.

Även inom förskolan vill partiet se en ökning av personalen. Dessutom ska föräldrar som är arbetslösa kunna få ha sina barn där 30 timmar i veckan. Men det kostar pengar så Vänsterpartiet vill införa reformen stegvis med ett första mål på 25 timmar.
– Vårdnadsbidraget vill vi avskaffa helt, säger Ilona Szatmari Waldau.

Förslaget att stänga av Kungsgatan för genomfartstrafik är kontroversiellt. I dag är halterna av hälsofarliga partiklar från trafiken höga på delar av gatan. Vänsterpartiet tror att en avstängning kommer att minska dem.
– Det ska kombineras med bättre kollaktivtrafik, sänkta biljettpriser och pendlarparkeringar i ytterområdena. De som vill åka genom stan får välja andra vägar som Tycho Hedéns väg.

Är det här ett förslag som ni diskuterat med övriga rödgröna partier?
– Nej, men jag tror det är ett realistiskt förslag för att få bättre miljö i stan. Parallellt måste vi på allvar börja planera för spårvägar, säger Ilona Szatmari Waldau.

När det gäller arbetsmarknaden vill Vänsterpartiet skapa fler jobb inom vård, omsorg och skola. Hur många kan inte Ilona Szatmari Waldau säga. Nya jobb inom offentlig sektor kräver dock mer resurser.
– Mycket beror på hur stora stadsbidrag vi kan få efter valet. Blir de små så får vi lösa det genom skattehöjningar. Vi har satt ett tak vid 20 öre. Fler jobb inom kommunen skapar också fler jobb inom det privata näringslivet och minskar beroendet av socialbidrag som ökat kraftigt under den borgerliga alliansens tid vid makten.

Vänstern vill också öka byggandet, främst av hyresrätter. Det kommunala bostadsbolaget Uppsalahem ska få ett direktiv om att bygga 500 lägenheter och 100 studentbostäder om året om partiet får bestämma. Utmanarrätten som Alliansen införde vid förra valet ska bort.
– Den skapar bara oro på jobbet för de kommunalt anställda. Trygghet är viktigt för oss, säger Ilona Szatmari Waldau.

Av: Lennart Lindström lennart.lindstrom@unt.se

Kommentarer till artikeln
Varför!
Varför inte stänga av hela Uppsala för biltrafik? Då blir ju utsläppen ännu mindre. Alla innevånare i staden kan ju åka kollektivt eller cykla istället för att köra bil. Tänk vilken grön stad Uppsala skulle bli.
Olle Bull, 23 aug 2010 kl 15:03
Inga problem
Bara att se till att bli sjukskriven för något halvdiffust symptom som gör att man bara måste ha färdtjänst. Då är problemet löst, för precis som det med (v) kommer att löna sig bättre att leva på andra än att arbeta själv, blir det enklare att låta någon annan köra än att köra själv.
Lars Håly, 20 aug 2010 kl 0:37
Mellan Vaksalagatan och Dragarbrunnsgatan?
Lena Hartwig, det blir nog svårt att stänga av Kungsgatan mellan Vaksalagatan och Dragarbrunnsgatan för genomfartstrafik. Främsta anledningen är att Kungsgatan går parallellt med Dragarbrunnsgatan. (Vaksalagatan korsar Dragarbrunnsgatan.)
Micke Andersson, 19 aug 2010 kl 15:51
Stäng av Kungsgatan - JA!
Vänsterpartiets förslag att stänga av Kungsgatan är bra! Om Kungsgatan stängs av mellan Vaksalagatan och Dragarbrunnsgatan för genomfarttrafik skulle det underlätta väsentligt för framkomligeten för bussarna. Om vi vill satsa på att utveckla kollektivtrafikenoch att minska utsläpp och luftföroreningar i city borde vi säga ja till förslaget.
Lena Hartwig, 19 aug 2010 kl 15:08
Utmärkt idé med dubbeldäckad gata!
En två-vånings Kungsgata är en alldeles utmärkt idé. En förbifart under centrum i stället för den ringled som vi aldrig får!!!

Däremot undrar jag fortfarande hur Ilona Sz Waldau anser att förbudet mot genomfartstrafik ska genomföras. Några skyltar som 1000-tals bilister per dag struntar i, eller?
Micke Andersson, 19 aug 2010 kl 14:49
Anders Nilsson
Spelar väl ingen roll om det kompenseras andra tider. Är det olagligt så är det oavsett "kompensation".

Tror inte om man blir stoppad att man kan skylla på att det kompenseras andra tider.

Nånting måste ju göras för att förbättra luften i centrum. Gjordes ju ett försök för ett antal år sen med parkering i ytterkanterna och direktbuss in till staden. Det gick ju inte så bra.
Björn Ax, 18 aug 2010 kl 17:45
Skapa "två-vånings"Kungsgata
Skulle man inte kunna skapa en Kungsgata i två plan?

En övre Kungsgata i markplan som är till för kollektivtrafik, trafik inom stadskärnan, samt varutransporter.

Sedan en "Kungsgata" som går under jord och som är tillför genomfartstrafiken. En sådan underjordisk Kungsgata skulle kunna gå under jorden vid korsningen vid Strandbodgatan och sedan upp igen strax innan Polishuset.

Henrik Ottosson, 18 aug 2010 kl 15:16
Vänsterpartiet föreslår ingen avstängning
Vänsterpartiet har med frågan om att inte ha genomfartstrafik på Kungsgatan, vi vill alltså inte stänga av gatan, i program men har inte föreslagit det som en konkret åtgärd. Välfärden, dvs. förskolan, skolan och vården, samt miljö och kollektivtrafik är de viktigaste frågorna för oss.
Ilona Sz Waldau, 18 aug 2010 kl 14:50
Okynnesåkandet...
...i bussfilerna kompenseras säkert av alla som tror att förbudet gäller dygnet runt, alla dar i veckan. Det är ett jäkla slalomåkande alla tider på dygnet bara för att folk inte kan/orkar läsa vad det egentligen står på skyltarna.
Anders Nilsson, 18 aug 2010 kl 14:30
Nja...
Majoriteten av bilarna som åker Kungsgatan nu gör det för att de har start/mål i närheten. De kommer inte åka ut till Tycho Hedens utan snarare åka Kungsgatan ändå, eller trixa via Dragarbrunnsgatan, ågatorna eller Väderkvarnsgatan. Blir det bättre då?

Däremot tycker jag att man borde montera speciella trafikljus för kollektivtrafik på Kunsgatans bussfiler, för då skulle kanske okynnesåkandet av bilar minska där.

Hur ska förresten kontrollen av dubbförbudet skötas i vinter? Är det inte bättre att se till att nuvarande lagar och regler efterlevs innan man skapar nya regler. Att en ansenlig andel förare struntar i vissa regler är demoraliserande för oss övriga.
Micke Andersson, 18 aug 2010 kl 13:51
Bra förslag, om lite väl drastiskt
Biltrafiken måste bort från Uppsala stadskärna i så stor utsträckning som möjligt. Centrum är inte till för bilar utan för social kontakt mellan människor; en mötesplats där handel och kultur är ett stort inslag. Det behövs givetvis bra, effektiv och snabb kollektivtrafik som leder fram till stadskärnan. Och det behövs effektiva kringleder där bilarna kan åka.

Med en snabbt växande befolkning riskerar Uppsala stadskärna alltmer att "befolkas" av bilar, såvida vi inte gör något drastiskt.

Alternativet är att vi river några hus i centrum och gör om till p-platser, och med breda avenyer som leder fram till dessa P-platser. Dvs genererar ett nytt "Gränby centrum" av nuvarande stadskärna så att alla framtida Uppsalabor oxå kan åka bil dit. Trevligt och önskvärt?

Henrik Ottosson, 18 aug 2010 kl 12:59
Bra gjort av V
Jag är motorist själv, men det är bra att ett parti har förstått att en stad är för människor och inte bilar!
Neil Ormerod, 18 aug 2010 kl 12:28
Verkligheten
Att inte kunna klara konkurrens på sin arbetsplats och att göra hela city oframkomligt befäster verkligen myten om att politiker saknar kontakt med verkligheten.

Återställ Kungsgatan med fler filer så att man enkelt kan passera (och slipper gena över islandsbron/v. ågatan). Alla är inte poliktiker, utan har fasta arbetstider, dagistider med mera att passa och behöver således verkligen komma fram i tid.

Passa också på att skapa p-möjligheter i staden. Skulle gissa att mest utsläpp sker av privata- och tjänstefordon som sökande cirkulerar.


Per Siljekvist, 18 aug 2010 kl 10:46
häst och vagn
är det steget efter spårvagnar???? Skaffa ett jobb!
klas andersson, 18 aug 2010 kl 9:30
Jönsar
Varför kan inte kommunister skaffa bilar som oss andra dödliga?
Politikernas ser inte längre än vad näsan räcker och i detta fallet måste vi ju prata om en bulldogs näsa (=obefintlig)... Visst, stäng av alla huvudgator i stan så måste vi bilägare åka långa omvägar istället, eller via en massa smågator med fler stopp och inbromsningar som följd - är det mer miljö vänligt??

Inte konstigt folk börjar rösta på missnöjespartier!
Ett annat knasparti (MP) vill förbjuda köpcentrum utanför städerna (skrattar nästan ihjäl mig).

Är det bara jag som tycker att partierna för längesedan har tappat verklighetsförankringen ???


Stefan Ohlsson, 18 aug 2010 kl 9:29
Politiker
Politiker har en benägenhet att tappa omdömet när de får makt, pengar, oavsett parti. Slå ihop blocken till 1 v och 1 h, halvera politikerantalet/deras löner och lägg pengarna på folket.
Frågan blir om vi har råd med dessa partier, politiker vars enda behov är egen makt, pengar och landet blir alltmer gräns, respektlöst och flummigt. Politikerna gör om verkligheten så den passar dem, problemet är att folket lever just i verkligheten.
Man kan varken rösta v eller h med dessa småpartier som övergränser varandra i falskt valfläsk.
anna andersson, 18 aug 2010 kl 8:31
Glad att slippa tokvänstern i Uppsala
Det är en lycka att bo långt från Uppsala.Oavsett parti tycks allt göras för att undvika en trevlig trafikmiljö och få tillfälliga besökare.Hade Akademiska sjukhuset varit förlagt utanför Uppsala sä kunde vi på landsbygden helt tillmötesgå politikernas önskan om att slippa besök utifrån.Tyvärr riskerar vi att få dras med moderaternas landstings- politik som är lika flummig som tokvänsterns.
Bengt Johansson, 18 aug 2010 kl 8:17
Jippi
Det är så bra för alliansen med sådan här uttalande.
"Den skapar bara oro på jobbet för de kommunalt anställda"
Ja, men hur tur ni vi har det som jobbar i den privat sektorn?
Vi har jämt Utmanarrätten på oss. Det behöver komun och landsting också. Man skäms ibland hur medlen nyttjas pga politk etc.
Stäng ner alla vägar i centrum och gör det värre för oss somo bor mitt i centru, nu när vi äntligen fått några öppnade som hjalmarbranting mfl.



Jörgen johansson, 18 aug 2010 kl 7:39
Hatar de rödgröna sina väljare
Jag röstar på socialdemokraterna i riksdagsalet men inte i kommunalvalet och orsaken är att en röst på sossarna i kommunavalet är en röst på tokigheter. Man ska inte bygga en ishockeyarena i Gränby och man ska uppenbarligen stänga av kungsgatan. Med såna uttalanden blir valet av block rätt enkelt. Uppsala ska inte styras av galna fanatiker utan av politiker som har lite bakom pannbenet. Hur man kan komma med såna här uttalanden så nära valet är helt enkelt tokigt och tyder inte på någon större tankeverksamhet. Nästan lika galet som att sänka minimilönen för invandrare faktiskt.
Per Olsson, 18 aug 2010 kl 6:12
Ha ha ha
Så nära valet, ändå så märkliga förslag. Ja inte lär dom få fler röster pga, detta.
Tror vänstern själv att inner-city kommer överleva utan bilister som korsar kungsgatan. Dessutom förslaget om införande av dubb-förbudet.
Lycka till ! jag vet vart min röst går i detta val.
lenna lunde, 17 aug 2010 kl 22:21
Äldre inlägg »

Valet i din kommun

Här kan du läsa de senaste nyheterna om valet i just din kommun.

 



 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »