Publicerad: 2010-05-28 14:20, senaste uppdaterad: 2010-05-28 15:05
Läs upp
Foto: Scanpix
Laddar...

Moskébesökare dödade i Pakistan

Två moskéer i den pakistanska storstaden Lahore angreps i dag av beväpnade män. Granater kastades och skottlossning hördes, rapporterade nyhetsbyråer.

Enligt både polis och en annan myndighetsföreträdare har dödssiffran efter attacken mot moskéerna stigit till 56, rapporterar AFP.

Polisen sade sig samtidigt ha återtagit kontrollen över åtminstone helgedomen i Model Town. Där dödades 17 personer och 40 skadades, sade ett polisbefäl till pakistansk tv. Minst två angripare greps.

Tv-bilder från den andra moskén, i Garhu Shahu, tydde på att poliser tagit kontroll över även den andra moskén. De jublade och sköt i luften med sina automatkarbiner, rapporterar AFP.

De båda moskéerna tillhör ahmadirörelsen, en religiös minoritet. Flera av angriparna är fortfarande förskansade i en av moskéerna, belägen i stadsdelen Model Town, sade polisen.

-Vi har omringat helgedomen, sade en polischef där till Reuters.

Enligt vittnen gick angriparna till attack just när gudstjänsten hade avslutats.

Ahmadirörelsen är en muslimsk minoritet som grundades i slutet på 1800-talet. Pakistan är det enda land som inte betraktar ahmadier som muslimer och deras rättigheter har kringskurits.

Våldsaktioner mellan olika religiösa grupperingar är vanliga i Pakistan. Inte minst har militanta sunnimuslimer angripit shiamuslimer och kristna.

Enligt ahmadierna var grundaren Ghulam Ahmad en profet och Jesus dog vid 120 års ålder i indiska Kashmir.




leva

Låt din brudklänning glänsa en sista gång. Haka på trenden ”trash the dress”.

facebook.com/Lans.Legue

 


 

Nyheter

Kultur & Nöje

Sport

Seriebloggen

Svart humor på vit bakgrund. Se fler på Isabelle Söders blogg »