PROGRAM FREDAG 22/11

09:00 Invigningstal och bandklippning av entreprenören Anders Wall 

Nestor & Årets Student
Anders Wall, finansman, entreprenör och mecenat
Carl Johan Casten Carlberg, Anders Wall-stipendiat

09:30 Varför Uppsala?
Erik Weiman, ordförande i regionfullmäktige, Region Uppsala
Kalle Sandhammar, chefredaktör, VD och ansvarig utgivare, UNT
Anna Bixon, ordförande Företagarna Uppsala
Mats Norrbom, stadsbyggnadsdirektör, Uppsala Kommun

10:00 Företagande från 1994-2044
Anneli K, Anneli Kejroth, grundare och VD
Sun Labs Nordic, Linus Frosteryd, grundare 

10:20 Allt är möjligt
Ralph Axelson, serieentreprenör och redare

10:40 Schyssta företag som tar ansvar
Del 1
Animech, Magnus Falk, VD
Matador, Shamim Bäcklund, projektledare 
Del 2
Magnus Thor AB, Magnus Thor, grundare och VD 
Messob, Eyasu Kifleyesus, grundare och VD

11:30 Trendspaning med tre krögare
Svenssons krogar, Lasse Svensson, grundare
Triller, Lotta Triller, grundare
Cajsa’s Kök, Cajsa Johansson, grundare

I soffan
Scenteknik, Per Viring och Markus Ettemo
Inprint, Efogo "Effe" Imbia

12:00 Influenser och stilar i köket
Kitchentime, Joel Falck, VD
Folklink, Laleh Maghonaki, VD

12:30 Världsföretag som verkar i Uppsala men inte syns
iMint, Anders Lifvendahl, VD 
Motion Display, Anna Engholm, VD

13:15 Hur har entreprenörsstaden utvecklats under 25 år och hur ser nästa 25 år ut
Thomas Sonesson
Maria Mattsson Mähl

13:45 Utmana din rädslor!
Katana Parkour, Peter Barlow

14:00 Snabbväxande och hållbara
Volutz, Rabih al Malla, VD och grundare
Save by Solar, Linus Baihofer Werner, VD och grundare
Wieder Tech, Åsa Lagher, VD och grundare

14:30 Innovation som gör skillnad 
VBN Components, Martin Nilsson, VD och grundare
Emplicure, Susanne Bredenberg, VD och grundare

15:00 Kreativ Konditor
Leijons Stenugnsbageri, Frida Leijon, grundare

15:30 Nya ämnen och nya former
Graphmatech, Björn Lindh, VD
Favro, Stefan Frank, VD 

16:00 After work med teamkänsla
Bryggeriet Ångkvarn, Erik Bennbom
Feskarn, Mikael Prising
Iberico, Stina Ibrahimkhel
Brink o Berger, Fredrik Annell Berger
Form & Co, Maria Ernlund

Fredag 17:00 – söndag 23:59 Repris av fredagens sändning


PROGRAM LÖRDAG 23/11

10:00 Studion öppnar och 25-årsfirandet fortsätter

10:10 Shoppa IRL eller online?
Läslusen, Eija L Schussler, VD
Cameo, Camilla Lundström, VD

10:30 Innovationer för hållbart handlande
Speclo, Ludvig Edström
Kostomer, Rikard Tholén

10:45 Jobba bort sig själv – är det möjligt?
Galore, Anders Johansson
Uppsala Padelcenter, Malin Andersson
PropBot, Karl-Erik Törnqvist

Tack för hjälpen
Kinnarps, Christer Andersson

11:10 Livets skola
Kidz Education, Anett Lindqvist
Stall Katarina Bonde, Katarina Bonde

11:45 Fest & Kärlek
Joumana och Mäster Arnes, Joumana Sassine 
Noors slott, Sofia Hjärner
Romantic Sweden, Sanna Rudling

12:05 Drivhuset – Härifrån till hur långt som helst 
LoungePodden, Taimaz Ghaffari
Josefin Liljeqvist AB, Josefin Liljeqvist
Chatarina Schröder, VD Drivhuset

12:30 Ung Företagsamhet   
CHELL UF, Leo Larsson och Linnea Olofsson
Sofi Lahyani, Regionchef UF Uppsala

Från UF till AB
Olivia Lönn 

En bra känsla
Motivation med Gunnar Söderström

Lördag 14:00 – söndag 23:59 Repris av lördagens sändning

 

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

 Den här annonsen är producerad av UNT Content Studio – en del av Upsala Nya Tidning