Köpesumman blev 2 400 000 kronor och de nya ägarna tog över huset i mars 2025. Byggår för huset är 1978 och boarean är 145 kvadratmeter.
För mindre än en månad sedan såldes ett annat hus ett par hundra meter bort, på Östanåvägen 51. Där såldes ett 100 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 1 370 000 kronor.
De senaste tolv månaderna har det sålts 19 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Östanåvägen 46, som gick för 3 520 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.