90 kvadratmeter stort hus i Östervåla får ny ägare

Försäljningen av huset på Lindsbro 126 i Östervåla är nu klar.

Området kring Lindsbro 126

Området kring Lindsbro 126

Foto: Google Maps

Fastighetsaffärer2025-05-16 19:02

Ny ägare blir Hans Bertil Bergqvist, 73 år, boende på Lilla Enbo Lindsbro i Östervåla som köper fastigheten av Christina Helen Andersson. Huset har en boyta på 90 kvadratmeter. Ägarbytet gjordes i maj 2025 och priset blev 1 100 000 kronor.

Strax över en kilometer därifrån såldes i höstas ett annat hus, på Svingbolsta 413. Priset blev där 2 525 000 kronor, för det 73 kvadratmeter stora huset.

Se alla lagfarter här

Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.

Karta: Heby kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!