Nya ägare blir Kamrun Nahar, 42, och Shah Ariful Amin Khondoker, 43, som köpte fastigheten av Obos Mark AB. Ägarbytet gjordes i december 2024 och priset blev 5 200 000 kronor. Tomten är 1 289 kvadratmeter stor.
Nyligen såldes en annan tomt precis i närheten, på Dymlingsvägen 20. Priset för den blev 5 130 000 kronor.
De senaste tolv månaderna har det sålts 13 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Dymlingsvägen 20, som gick för 5 130 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.