440 miljoner till hållbart jordbruk

Vi satsar nu 440 miljoner kronor på ett mer hållbart jordbruk, skriver Eskil Erlandsson och Solveig Zander.

Solveig Zander

Solveig Zander

Foto: Sven-Olof Ahlgren

DEBATT2014-09-10 10:14
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.

I dag är det en stor och viktig dag på SLU Ultuna, då Veterinärmedicinska och husdjursvetenskapliga centret invigs. För oss känns det då extra bra att presentera en satsning på 440 miljoner kronor som ska bidra till forskning som kan ske tillsammans med jordbruket.

I våras kunde Centerpartiet och regeringen presentera ett Landsbygdsprogram laddat med nya pengar. Bland dessa finns en ny satsning på forskning för produktivitet och hållbarhet inom jordbruket.

Denna satsning kommer göras inom ramen för ett koncept som kallas för Europeiska innovationspartnerskapet. Ett koncept som på ren svenska betyder att jordbrukare och forskare kan mötas och samlas kring gemensamma problem och utmaningar för att tillsammans hitta lösningarna. Forskning och teori kommer på detta sätt kunna komma mycket närmare praktiken och jordbruket.

Denna metod har tidigare används inom andra områden med nu kommer den också kunna bidra till utveckling inom jordbruket. Till exempel så har metoden används inom området aktivt och hälsosamt åldrande. Med detta angrepp på forskningen om att koppla praktiken till forskningen kunde nya upptäckter snabbt börja tillämpas i verkligheten.

Sverige har i dag ett av världens mest hållbara jordbruk. Men vi kommer inte kunna fortsätta att vara bäst i klassen ifall vi inte satsar på forskning, innovation och utveckling. Ska vi klara den allt ökade globala konkurrensen och ska vi kunna möta de miljö- och klimatutmaningar som vi står inför måste vi också satsa på forskning och utveckling. För att nämna ett exempel så är redan i dag koldioxidutsläppen för en liter svensk mjölk hälften så stora som genomsnittslitern i EU. Det är mycket bra och det är på den vägen vi ska fortsätta.

När vi nu kan satsa 440 miljoner kronor för att vi ska fortsätta att bli än mer hållbara i vårt brukande av jorden, är det både bra för den svenska bonden men också viktigt för vår omställning till ett hållbart samhälle.

Den svenska bonden kan redan i dag känna stolthet för att den svenska matproduktionen i jämförelse med många andra länder ligger långt före både när det gäller hållbarhet och djurhänsyn. Därför vill vi i Centerpartiet se mer svensk matproduktion. Det skulle leda till fler gröna jobb som skapas i alla delar av vårt land.

Centerpartiet komme r att fortsätta att kämpa för att Sverige ska behålla den ledartröja vi har när det kommer till hållbar matproduktion och miljövänligt jordbrukande. I denna strävan är dessa 440 miljoner kronor till nya forskningssamarbeten en viktig pusselbit för att Sverige även fortsättningsvis ska ligga i framkant.

Eskil Erlandsson, landsbygdsminister (C)
Solveig Zander , riksdagsledmot (C)

Läs mer om