Felprioriterat med cykeltunnel

Tyvärr lyssnar inte vissa politiker på sakargument, skriver Ingmar Jansson (C).

Debatt2014-07-20 15:00
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Att fortfarande envisas om en cykelväg vid Fyris, mellan Klastorp och Ulva, är märkligt. För 8-10 år sedan fastslog konsultföretaget Ramboll, på kommunens bekostnad, att det var livsfarligt att komma i närheten av flygplan av typ Gripen.

Tyvärr lyssnar inte vissa politiker på sakargument. I stället kom någon på att man kan bygga en minst hundra meter lång tunnel. Problemet är dock att en sådan tunnel måste CE-märkas av Statens provanstalt, eftersom för något likande inte tidigare har utförts i landet.

Med erfarenhet av byggande bedömer jag en kostnad på minst 20 miljoner för tunneln. Därtill måste man bygga väg för lastbils- och krantransport under byggtiden, och då räcker inga 30 miljoner för att bygga cykelvägen efter Fyrisån. I samma ända av Uppsala kommun behöver Jumkils skola en kraftig upprustning, eller helst en helt ny skolbyggnad. För 50 miljoner skulle Jumkil få en ny skola och en cykelväg efter väg 272, ända fram till Uppsala. Som politiker måste man tänka efter hur man använder andras pengar ansvarsfullt.

Ingmar Jansson (C)

Läs mer om