När Stefan Löfven efter drygt 250 dagar som partiledare bröt tystnaden och kom med besked kring hur Socialdemokraterna vill utveckla Sverige, så var det genom kraftigt höjda skatter på arbete och företagande samt en återgång till den tidigare bidragslinjen som blev svaret.
Samtidigt som ungdomsarbetslösheten är en av Sveriges största samhällsutmaningar vill Socialdemokraterna höja trösklarna in till arbetsmarknaden för unga människor. Genom dubbleringen av arbetsgivaravgifterna för unga ökar arbetsgivarnas kostnader för att anställa ungdomar med 14 miljarder kronor.
Till detta kommer den höjda restaurangmomsen som inte bara innebär stora kostnader för en hel bransch utan dessutom riskerar att tusentals ungdomsjobb går förlorade.
Vi i alliansen är tydliga med att alla jobb behövs. Att fler personer får ett arbete är det bästa sättet att ge fler människor ökad frihet och minska de klyftor som finns i samhället, Socialdemokraterna visar genom sin politik att detta inte är önskvärt.
För att fler unga människor ska kunna få den kompetens de behöver för framtiden och möta den efterfrågan på utbildning som kommer av den svaga konjunkturutvecklingen vill alliansen öka antalet utbildningsplatser. Dessa satsningar sker både inom gymnasie- och yrkesutbildningarna men även inom högskolan.
Socialdemokraterna har ofta fört fram utbildningens betydelse, dock är deras budgetalternativ tydligt. Satsningarna på bidrag är mer än fyra gånger så stora som satsningarna på utbildning. Varför prioriterar Socialdemokraterna utbyggda bidrags- och ersättningssystem som gör det mindre lönsamt att arbeta?
Den internationella konkurrensen som Sverige dagligen utsätts för gör att vi måste förbättra vår konkurrenskraft gentemot andra länder.
En sänkning av bolagsskatten är av stor betydelse för att få fler investeringar och nya företag i Sverige. Det blir attraktivare för internationella företag att förlägga sin verksamhet och göra investeringar i Sverige, fler investeringar blir lönsamma, vilket sammantaget lägger grunden för fler jobb.
Alliansen föreslår därför att nivån på bolagsskatten sänks från 26,3 procent till 22 procent vilket gör att Sverige återigen får en konkurrenskraftig bolagsskatt. Socialdemokraterna väljer i stället att höja skatten i jämförelse med Alliansens förslag. Hur leder högre skatt till fler investeringar och fler jobb?
En samlad allians har nu lagt sin sjunde budget. Samtidigt ser vi hur splittringen hos oppositionen blir allt mer uppenbar. I helgens partiledaredebatt stod ett samlat regeringsalternativ mot fyra spretiga oppositionspartier.
Det enda Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Vänsterpartiet verkar vara överens om är att kraftigt försvåra vägen till full sysselsättning. Utöver sina egna 30 miljarder i skattehöjningar på jobb och företagande, vilka av Vänsterpartiets och Miljöpartiets skattehöjningar kommer att ingå i regeringsalternativet?
Blir det Miljöpartiets kraftigt höjda miljöskatter med bensinskatt, kilometerskatt och flygskatt?
Blir det Vänsterpartiets återinförda förmögenhetsskatt eller avskaffande av rut-avdraget?
Hur ser egentligen Socialdemokraternas regeringsalternativ ut?
Tack vare Alliansens politik har Sverige bland Europas starkaste offentliga finanser. Det gör att vi kan fortsätta investera för att skapa fler och bredare vägar in på arbetsmarknaden, så att fler kan gå från utanförskap till ett arbete.
Vi är nu halvvägs in i mandatperioden och många av våra tidigare reformer har nu börjat ge effekt. Med en budget för fler jobb ökar vi nu tempot i arbetet med att förbättra Sverige.
Anders Borg (M)
finansminister
Per Bill (M)
riksdagsledamot Uppsala län
UNT 18/10 2012