Centerpartiet driver på för en miljö- och klimatsmart väg framåt för Uppsala. Världsnaturfondens erkännande 2013 och alla förbättringsbeslut vi fattat under föregående år, och inledningen av 2014, talar sitt eget språk. Vi har stora möjligheter att göra Uppsala centralort till en förebild bland städer i världen som seriöst jobbar med miljö- och klimatförbättringar. För att säkra att vi lyckas samarbetar vi gärna med Miljöpartiet.
MP är tveklöst ett parti som tar miljöfrågorna på allvar. Om MP blir mer realistiskt och inte så tillväxtfientligt i sin politik samarbetar vi gärna med dem.
Förutsättningarna för ett samarbete ökar om partier i sitt valarbete håller sig till sanningar. Förtroende skapas inte genom lögner.
Miljöpartiet far med osanning genom att felaktigt hävda att gatu- och samhällsmiljönämnden (GSN), och Centerpartiet, driver brofrågorna. De enda brobeslut som fattats inom GSN är att bygga en ny Flottsundsbro, med byggstart 2015, och att på uppdrag av kommunstyrelsen planera för en bro och ta fram ett förslag till gestaltning i anslutning till Kungsängsesplanaden.
Bortsett från konsulter så finns kommunens huvudsakliga stadsbyggnadskunnande inom Kontoret för samhällsutveckling (KSU). KSU tjänar framförallt fyra nämnder, Kommunstyrelsen (KS), Plan och byggnadsnämnden (PBN), Gatu- och samhällsmiljönämnden (GSN) och Idrotts- och fritidsnämnden (IFN). Eventuella beslut om en ny trafikled och broar kommer att fattas av kommunfullmäktige. Även om MP tycks tro det så leder inte Centerpartiet vare sig kommunfullmäktige eller kommunstyrelsen.
Det är en lögn att GSN skulle ha fattat några beslut om nya trafikleder eller broar (bortsett från ersättningsbron vid Flottsund).
Jag förstår inte varför MP ljuger om något som är så lätt för alla att följa upp? Är det inte bättre att partier som brinner för gröna frågor samarbetar, i stället för att försöka misskreditera varandra med lögner?
Det är viktigt att klargöra att Centerpartiet inte på något sätt driver frågan om att bygga en trafikled rakt genom Årike Fyris.
Arbetet med att planera för, och besluta om, nya trafiksystem som klarar väldigt många fler Uppsalabor fortsätter. Det är viktigt att kommunstyrelsen och kommunfullmäktige, som äger frågorna om eventuella nya trafikleder och broar, lyssnar noga på alla remissinstanser som uttryckt sina åsikter.
Centerpartiet fortsätter att vara mycket skeptiskt till broprojekt genom Årike Fyris.
Uppsala kommun storsatsar under alliansens ledning på att stimulera mer hållbara transporter genom till exempel nya cykelvägar, lånecykelsystem, nya cykelparkeringar, signalprioritering för kollektivtrafiken, elladdstolpar och bilpooler. Samtidigt tror Centerpartiet och övriga Alliansen att bilen kommer att fortsätta att vara ett viktigt transportmedel för väldigt många människor under många år framöver. Därför är det viktigt att vi fortsätter att förbättra samordningen mellan olika trafikslag.
Vi gör mycket inom miljö och klimatförbättringsområdet och har möjlighet att göra mer men då krävs en ärlig debatt samt att vi försöker samarbeta, istället för att söndra, för Uppsalas bästa!
Stefan Hanna, Centerpartiet