Vi höjer lärarnas löner

I dag beslutar vi i alliansmajoriteten i Uppsala om en höjning av ersättningen till lärarnas löner, skriver allianspartiernas företrädare i Utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden.

Uppsala2013-10-10 17:08
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.

I dag (10/10) fattar Utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden beslut om att höja ersättningen till lärarnas löner. Lärarna spelar en avgörande roll i skolan och utbildning spelar en avgörande roll för vår framtid: för varje elevs framtid, för Uppsalas framtid och för Sveriges framtid. Därför vill vi höja läraryrkets status. Lärarna som arbetar i Uppsala kommun ska känna att de utför ett viktigt jobb.

Utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden fördelar medel både till kommunala och fristående gymnasieskolor. Varje skola får en bestämd summa per elev (programersättning) och en del av den ska gå till lärarlöner. Förutom nästa års generella uppräkning av ersättningen med 1,1 procent föreslår vi en extra uppräkning specifikt till lärarnas löner. Den del som ska gå till lärarlöner ökas med 3,9 procent. Det är en kraftfull satsning för att markera att det arbete som utförs av Uppsalas lärare är värdefullt.

Den här satsningen kommer samtidigt som många skolor kämpar med vikande elevantal, en förändrad gymnasieskola och dyra lokaler. Detta måste skolorna hantera genom att anpassa verksamheten. Tillskottet av resurser är inte tänkt att användas för att täppa igen de hål som finns i skolornas ekonomi. Satsningen på lärarlöner måste kunna ske trots att det ekonomiska läget i skolorna kan vara ansträngt. Höjda lärarlöner behövs för att säkerställa att eleverna får behålla engagerade lärare och för att skolorna ska kunna rekrytera duktiga lärare i framtiden.

Vi applåderar lärare som brinner för sin undervisning och som gör jobbet till ett kall, men ingen lärare ska behöva känna att han eller hon arbetar ideellt. Bra jobb ska belönas och alla lärare ska känna att deras insats spelar roll. Givetvis kommer lönesättningen att variera, det är normalt på alla arbetsplatser, men vi vill att alla lärare ska veta att gymnasieskolan som de arbetar på får en uppräkning med 3,9 procent för lärarlönerna under nästa år.

Du som läser denna artikel kanske själv arbetar som lärare, känner någon som arbetar som lärare, är elev eller har barn i gymnasieskolan. Vi vill be dig att vidareförmedla vårt budskap till lärare och skolledare i Uppsala kommun – för att det är upp till dem att förverkliga de ambitioner som vi ger utrymme till.

Skolreformer, karriärtjänster och lokal lektorsatsning är några av de steg som alliansen tagit för att lyfta skolan i Uppsala och Sverige. Nästa år höjer vi uppräkningen för lärarnas löner som ännu ett steg på vägen till en bättre skola.

Alliansen i Utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden

Mohamad Hassan (Fp)

Torbjörn Aronson (Kd)

Hannes Beckman (M)

Gabriella Lange (M)

Mats Johnsson (Fp)

Kenny Jonsson (C)

Madeleine Andersson (M)

Inger Söderberg (M)

Anne Lennartsson (C)

Hugo Fiévet (KD)

UNT 10/10 2013

Läs mer om