Minnesord över Gunnar Sundin

Som tidigare meddelats har prästen teol.dr. Gunnar Sundin, Uppsala, avlidit i en ålder av 90 år. Han sörjs närmast av barn med familjer och en syster.

Familj2021-05-31 06:30

Minnesord

Gunnar Sundin hade den största delen av sin aktiva prästtjänst i Uppsala domkyrkoförsamling. Under många år på 1960-talet och fram till 1974 var Gunnar sjukhuspräst på Samariterhemmets sjukhus och kaplan på diakonistiftelsen. Därefter blev han domkyrkokomminister och distriktspräst i Almtuna och Fjärdingsdistriktet. 

När domprosten från början av 1980-talet blev biträdande stiftschef i Ärkestiftet förordnades Gunnar att också vara domkyrkovicepastor med arbetsledande uppgifter i den stora domkyrkoförsamlingen. Det visar vilket stort förtroende Gunnar hade i församlingen. Hans doktorsavhandling handlade om hur en predikan tas emot av den som lyssnar. En predikan på en domsöndag kan av en del uppfattas som ett evangelium och hopp om evigheten. För en annan kan samma predikan upplevas som dom och straff. 

In i det sista författade Gunnar skrifter. Den sista boken ”Paradoxernas tro” kom 2019. Gunnar var en god själasörjare och predikant. Som prästkollega var Gunnar alltid omtänksam, lyssnade och prestigelös. Långt upp i åren ställde han frivilligt upp som liturg vid högmässor i Uppsala domkyrka, i den kyrka han så mycket fick tjänstgöra i och älska. Där fick han också vigas till den sista vilan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!