Det kan bli för mycket av det goda

Cassandra Grönlund.

Cassandra Grönlund.

Foto: UNT

God morgon2020-02-24 04:00
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.

De senaste åren har något fantastiskt för oss bilägare växt fram. Jag har inte haft körkort mer sju år, men de minuter man stått vid en blåsig, långsam parkeringsautomat och huttrat har ändå hunnit sätta sina spår i form av hat. Så började parkeringsapparna göra sin entré till min, och säkerligen många andras, glädje. Och de fortsatte komma och när man trodde det var nog så kom det en till. Nu har jag tre-fyra parkeringsappar, med olika betalsätt och olika områden och glädjen har övergått i frustration för jag kan aldrig minnas vilken som är till vilken parkering. Och ibland funkar flera appar till en och samma parkering. Det kanske finns någon logik som jag inte lyckats knäcka än, men en långsam parkeringsautomat hade sina fördelar ändå. 

Cassandra Grönlund är journalist och förvirrad.

Att göra i dag

1) Föredrag. Rädslan för kemikalier - är den motiverad? Föredrag av Lennart Dencker, professor emeritus i toxikologi. Evolutionsbiologiskt centrum kl 19

2) Läsa bok. Jag håller på och plöjer mig genom Nina Wähäs roman Testamente just nu. Verkar väldigt bra! 

3) Leta vårtecken. Med denna milda vinter verkar det inte vara helt omöjligt att hitta vårtecken ute i naturen. Ut och leta!

Tomatsoppa

1 gul lök, 2 vitlöksklyftor, 400 gram sötpotatis, 1 msk olja, 1 frp krossade tomater, salt, 1 dl röda linser, 1 burk kokosmjölk, 2 st grönsaksbuljong, 5 dl vatten, 0,5 tsk torkad basilika. Gör så här: Grovhacka lök, vitlök. Skala och skär potatis. Fräs lök, vitlök. Tillsätt potatis, linser, vatten, krossade tomater, kokosmjölk, buljong, basilika och salt och koka 15 minuter. Rör om. Mixa slät.