Börje Sköldestedt (1944-2023)

Börje Sköldestedt, Uppsala, har avlidit i en ålder av 78 år. Närmast anhöriga är systern Gudrun Heller och brodern Torsten Sköldestedt med familjer.

Minnesord2023-04-15 08:45

Vår vän sedan 45 år, Börje Sköldestedt, har gått bort i en ålder av 78 år. Hans glada smittande skratt är borta för alltid. Det är svårt att fatta att han inte längre finns bland oss. Tomrummet är stort.

Vi träffades ofta på fredagskvällarna. Många gånger blev det en räkmacka. Något av en favorit hos Börje. Han berättade gärna vad han varit med om i livet. Inte minst fick vi höra spännande berättelser från hans FN tjänst i Gaza och på Cypern. Att jobba som soldat med ett fredsbevarande FN uppdrag var långt ifrån någon trygg tillvaro. Börjes kunskaper inom det militära avspeglade sig när han hade synpunkter på militära konflikter i världen. Han hade många intressanta synpunkter inte minst om konflikten mellan Israel och Palestina. Börje tillbringade en semester i Dortmund. Den tiden satte avtryck för resten av livet. En synnerligen angenäm tid. Det blev många resor utomlands. Börje hade lätt för språk. I engelska tog han en internationell examen Cambridge Certificate. Han behärskade även spanska.

Trots all vistelse utomlands var det hembygden i Viksta som hägrade mest. Börje var händig. Jobbade mycket på sin sommarstuga i Viksta. Ständigt nya projekt var på gång. Han byggde en snickarbod där han renoverade möbler Senare blev det en Car-Park och ett förrådshus. Växterna på tomten planterade han inte efter något bestämt mönster. Det fick växa upp lite här och var. De är en naturtomt så tanken var rätt. Viltet rörde sig tätt in på knutarna. Till stor glädje för Börje som var en sann djurvän. Gällde även getingar. En gång satt det ett stort getingbo ovanför altanen. Vi tyckte att han skulle ta bort getingboet. Det ville inte Börje. ¨Getingarna gör oss inget ont om vi låter dom vara¨. 

I Viksta visade han oss ofta runt på markerna. Börje tyckte om långa promenader. I yngre dagar var han flitig gäst på danskvällarna i Fyris Park. Under många år var Börje engagerad i bostadsrättsföreningens styrelse där han bodde. Engagemanget fanns på många områden. På senare år, när det skulle grävas för fiber i Viksta, ställde han upp. Börje var också med och rustade upp idrottsföreningens lokaler. Som alltid var Börje hjälpsam. Dessutom en mycket vänlig person som alla tyckte om.

Att haft Börje som nära vän i 45 år är stort. Det spänner över en tid då våra barn ¨låg i vaggan¨ till idag. För våra barn var Börje så självklar. Eller som en av sönerna uttryckte det; Börje hör till familjen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!