Det lokala schacklivet i Uppsala och Uppland har i och med Bosse Nybergs bortgång gjort en oersättlig förlust. Från nybörjarturneringar och skolschack, klubbturneringar och lagmatcher på elitnivå till olika former av seniorverksamhet - inget var honom främmande och allt hade han under flera decennier sin hand i, som arrangör och inspiratör.
Vid förra årets Schack-SM i Helsingborg hyllades Bosse med en stående ovation när han proklamerades som ny innehavare av det inofficiella men ärofyllda SM-rekordet: 58 starter i detta årliga evenemang, svenskt schacklivs flaggskepp.
Att Bosse var välkänd och aktad i schackkretsar är mot den bakgrunden lätt att förstå, men det är som den outtröttlige inspiratören och eldsjälen på det lokala planet vi främst minns honom – i centrala roller i Upsala ASS och Upplands SF, som flitig propagandist i länets alla mellanstadieskolor och som engagerad ledare för seniorschacket i Uppsala.
Att Bosse också fann tid för annat ideellt arbete är måhända litet mindre känt; allt från att länge vara fotbollsdomare i de lägre serierna till att ordna Riksmästerskap i schack för rörelsehindrade barn och att läsa in ljudböcker (om schack förstås!) för synskadade.
Bosse föddes och växte upp i Lycksele, kom senare till Stockholm och hade där under åtta år Södra SS som schacklig hemvist. Till Uppsala gick flyttlasset 1975 i samband med arbetsgivaren Läkemedelsverkets utlokalisering. Fem år senare gick han över till en liknande tjänst inom Landstinget, inom i huvudsak lokal administrativ service och telefoni. Från mitten av 80-talet var han i en rad befattningar Upsala ASS:s i alla avseenden oumbärlige centralfigur – i allt från att anordna elitturneringar till att bre smörgåsar åt gästande lag i div.III-spelet!
Det är ideellt arbetande eldsjälar som gör svenskt föreningsliv så unikt och livskraftigt. Ett bättre exempel än Bosse är svårt att tänka sig. Vi minns honom med tacksamhet och beundran.