Christer Karlsson (1952-2022)

Christer Karlsson, Uppsala, har avlidit i en ålder av 70 år. Närmast sörjande är hustru Marianne och barnen Jenny och Björn med familjer.

Minnesord2022-03-27 07:15

Christer, nyss fyllda 70, har i över 40 år varit en central gestalt i Uppsalas och även Sveriges frimärksliv. Från det att Christer, tillsammans med en annan legendarisk Uppsala filatelist, Sven Nilsson, i slutet av 70-talet öppnade sin affär på Sysslomansgatan, kom mycket av Uppsalafilatelin att snurra kring honom. Sedan följde ett flertal andra affärskonstellationer, inklusive Uppsala frimärksauktioner som han drev tillsammans med oss och några andra samlarvänner. 

Christer såg människan och han hade en beundransvärd förmåga att "minnas" folk, kort och gott han var empatisk. Han var också den store entusiasten, han såg värdet även i det mest aparta samlingsområdet, om det så gällde filateli, antikviteter, konst eller för den delen, bilar. Hans entusiasm kunde ibland ta sig uttryck i något som närmast liknade rastlöshet, det vill säga nya samlingsvärda objekt mötte hans blick och blev förvärvade, för att av och till snart stå på säljlistan. Vi, och övriga i ’"Frossagänget", som hade privilegiet att lära känna Christer och umgås med honom fick uppleva stor kunskap som en komponent och många dråpliga situationer som en annan del av hans rika liv. Christer kommer att vara saknad, inte bara av oss, utan också av många samlarvänner i vårt land.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!