Nicke och jag växte upp i bondbyn Lövsta i Almunge. Han var 3 år äldre än jag, men vi höll ihop i tonåren, jobbade båda en tid i Almunge Snickerifabriken innan jag började i Realskola. Van vid hårt arbete i föräldrarnas jordbruk var det naturligt att Nicke blev kroppsarbetare och dessutom i det hårdaste av yrken. Han blev ställningsbyggare och hivade plank och stöttor hela dagarna tillsammans med sina bröder Rune och Åke.
Den största bedriften var att för hand bygga ställningarna vid Domkyrkan både in- och utvändigt 1969. Detta utan gigantisk kran som 50 år senare. Nicke var stark både kroppsligt och psykiskt. Han värvades till SAS godstransportsida, blev snart utsedd till arbetsledare, och jobbade kvar på Arlanda till pension.
Nicke var med och bildade Almunge Motorklubb och var ordförande i 30 år. Klubben som i början arrangerade isbanetävlingar och bilorientering utvecklade han till en av Upplands största. Rallyverksamheten blev stor, och AMK:s välutbildade funktionärer efterfrågades i samband med SM-tävlingar. Nicke förkovrade sig i licensväg till den grad att han deltog i möten med topparna i sporten och fick där gehör för sina åsikter och idéer. Han blev vida känd i rallykretsar som en sympatisk och effektiv aktör.
Jag kan bara konstatera att min kamrat "Nicke", bondpojke, blev en välkänd profil som kunde tala till de lärda på bönders vis och inte på latin men ändå bli förstådd.
Kurt Berggren