Urban Folkebrant (1952–2023)

Urban Folkebrant, Uppsala, har avlidit i en ålder av 70 år. Han sörjes närmast av sonen Victor och dottern Louise med familjer.

Urban Folkebrant

Urban Folkebrant

Foto: Louise Folkebrant

Minnesord2023-09-10 10:00


Urban föddes i Dingtuna men tillbringade sina barnaår på Björneberg utanför Jönköping. Uppväxtåren skildrade Urban i böckerna Arrendatorns pojk och Farväl till landet. Gymnasietiden på Rudbeckianska gymnasiet i Västerås lade grunden för hans engagemang i samtidsfrågor men också drivkraften att lära andra.
Studieåren under 1970-talet tillbringades i Uppsala. Urban erlade såväl filosofie- som teologie kandidatexamen. Som färdig lärare började han arbeta på Gränbyskolan. Urbans förmåga att strukturera, förklara och levandegöra kunskaper gjorde att han tidigt började skriva läromedel, såväl i svenska som i religion. Detta fortsatte han med livet ut, för bland annat Natur och Kultur och Ekelunds förlag.
Då Stordammsskolan öppnade 1990 tillhörde Urban de lärare som handplockades för att starta upp verksamheten. Stordammen blev en plattform inte bara för fortsatt läromedelsskrivande utan också för ett engagemang kring teater och show. Genom åren var Urban med och satte upp skolföreställningar kring olika teman. Minnesvärd var hans roll som Elwood Blues i den på skolan återuppståndna duon ”The Blues Brothers”.
Efter avlagd teologie licentiatexamen kom Urban att arbeta som lektor i religionskunskap på Fyrisskolan i Uppsala. Samtidigt engagerade han sig vid Teologiska institutionen och elever som Urban undervisade fick möjligheten att redan under gymnasietiden läsa universitetskurser. Som lektor var han ansvarig för Uppsala kommuns nätverk för religionslärare. Efter pensioneringen fortsatte Urban verka som lärare och coach vid Vallonskolan i Gimo.
De senaste åren fördjupade Urban sitt skönlitterära författande. Förutom böcker om sin barndom utkom böckerna i serien om Mysterierna i Lerholm samt romanerna Bibliomanen och Kaplanen i Marburg.
Som lärare var Urban unikt respekterad av sina elever. Han var den självklare ledaren som också kunde möta eleverna precis där de var och som uppskattade mycket när eleverna skämtade med honom. Minnesord från gamla elever sammanfattar Urbans person och gärning väl: ”du var en sann inspiratör och vägvisare”, ”utan dig hade jag inte varit den jag är i dag”. 
Vi som haft ynnesten att få vara med Urban, som kollegor och som vänner, minns både de allvarliga diskussionerna och de många skratten. Urban är nu omplanterad i en värld av obegränsade möjligheter. Hos oss är han ständigt saknad.
 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!