Lämnade Rom för Bromsta

Kathe D'Auria från Bromsta tycker att Italien är ett härligt land. På 1970-talet flyttade hon till Rom för att arbeta på ett läkemedelsföretag och hon flyttade inte tillbaka till Sverige förrän för nio år sedan.

Uppsala2009-05-29 09:19
- Jag är utbildad till kemiingenjör och arbetade på farmakologen på Karolinska institutet då jag fick reda på att jag kunde få jobb inom labforskning i Rom. Där träffade jag min man Benito och vi blev kvar i Italien ett tag.

Benito D´'Auria hade ett möbelsnickeri och småningom började Kathe D´'Auria också arbeta på familjeföretaget. Hon har alltid varit händig och de största fritidsintressena i dag är att snickra, måla och sy lapptäcken.
- Jag renoverar min mammas gamla hus som jag bor i. Att kunna lägga golv, måla tak och så vidare har jag stor nytta av just nu, säger Kathe D´'Auria.
Hennes man började även snickra möbler i Sverige när paret flyttade hit år 2000, men efter en kort period i Sverige fick Benito D´'Auria cancer och avled.

Kathe D´'Auria har de senaste åren försörjt sig på att arbeta inom hemtjänsten i Valsta. När hon kom tillbaka till Sverige hade det gått nästan 30 år sedan hon arbetade som kemiingenjör och det gick inte att återvända till det gamla yrket.
- Det har ju hänt så mycket med datoriseringen och jag är ingen höjdare på datorer, säger Kathe D'Auria som går i pension från hemtjänsten i dag fredag 29 maj.
- Det ska bli skönt att bli pensionär efter att ha arbetat hela sitt liv. Jag vill bli pensionär nu när jag är något så när pigg. Samtidigt kommer jag att sakna alla arbetskamrater och alla trevliga gamla gubbar och tanter, säger Kathe D'Auria.

Hon säger att jobbet inom hemtjänsten i Valsta har varit mycket tacksamt.
- Jag blir alltid väl mottagen och det kanske man kan förstå då jag kan vara den enda som de här personerna får träffa på hela dagen. Det enda som är svårt med jobbet är att man ibland kan ha ont om tid för att prata länge med alla.
Hon menar att det är svårt att bedöma tidsåtgången från dag till dag. Vissa dagar vill få personer prata länge, eller behöver inte så mycket hjälp, medan det andra dagar kan vara tvärtom.
- Men oftast jämnar det ut sig så att man kan vara mer hos en person en dag och mer hos en annan nästa dag. En del av dem jag har gått till kommer jag att fortsätta att hälsa på även som pensionär.

Vad ska du göra mer som pensionär?
- Jag kommer att fortsätta att resa till Italien då och då. Jag har en del vänner kvar där som jag kan bo hos och jag tycker om att ta med mig svenska kompisar för att visa runt dem i exempelvis Rom.
Det bästa med Italien är folket och mentaliteten, enligt Kathe D'Auria.
- Det är lite mer apropå där. Man behöver inte boka middagar i förväg, utan det är självklart att man bjuder på allt man har om någon man känner har vägarna förbi. Kanske det beror på klimatet, att man umgås mer och är mer gästvänlig i Italien, säger Kathe D'Auria och påpekar att det tog flera år innan hon kunde ställa om till de svenska vanorna igen.
Namn: Kathe D'Auria.
Bor: I mammans gamla hus i Bromsta, utanför Märsta. Mamma Ulla Waering, 92 år, bor numera på servicehus.
Aktuell: Fyller 65 år 1 juni och går i pension.
Yrke: Hemtjänstvårdare. Även utbildad kemiingenjör.
Intressen: Reser till Italien flera gånger per år. Syr lapptäcken, går stavgång, renoverar mammans hus.
Övrigt: Har bott i Italien i nästan 30 år där hon arbetade på ett läkemedelsföretag och senare på snickeri. Har även arbetat på Karolinska institutet.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om