Centrum dålig plats för arena

Nya hockeyarenan blir svårare att nå för publik som inte bor i centrala Uppsala, skriver Kjell Carlsson.

Nya hockeyarenan blir svårare att nå för publik som inte bor i centrala Uppsala, skriver Kjell Carlsson.

Foto: Felicia Andreasson

Insändare2019-01-31 06:10
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

I måndagens tidning läste jag artikeln om ny hockeyarena i Uppsala. Där står det att fördelen med placeringen är arenan hamnar på en attraktiv plats i Uppsala centrum som folk kommer att ha lätt att ta sig till.

Den som uttalar sig så måste vara totalt okunnig om varifrån publiken kommer. Mellan 50-75 procent av åskådarna kommer med bil eller buss till matcherna, då det är publik som ej bor i centrala Uppsala, de skall då ta sig in i stadens centrum, en stad som gör allt för att utestänga bilisterna det får inte jag att gå ihop.

Det räcker med att ni gör ett studiebesök i Gävle eller Västerås för att se hur fint de löst placeringen av sina arenor. Det räcker mer än väl att ni klämt in nya Studenternas i centrum.

Läs mer om