Stäng Träffpunkten istället för matsalen Ramund

Slå inte sönder den goda rutinen med en måltid och umgänge i matsalen på Ramund, vädjar insändarskribenten om.

Slå inte sönder den goda rutinen med en måltid och umgänge i matsalen på Ramund, vädjar insändarskribenten om.

Foto: Pontus Lundahl/TT

Insändare2023-09-09 08:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Jag skulle helt kort vilja föreslå äldrenämnden att omvärdera sitt beslut att stänga matsalen på Ramund. Det beslutet handlar enbart om en kostnadsbesparing, finns inga andra motiv vad jag känner till. Kanske också att för få äter i matsalen, att man istället tar matlådan hem. Samma besparing kan göras om man stänger den lokal som används till husets Träffpunkt, som också den besöks av ett fåtal bland själva hyresgästerna.

I åratal har man här slitit med problemet att locka in och välkomna andra seniorer i trakten. Inbjudan har i stort sett nobbats. Det saknas intresse från grannar i Luthagentrakten att sällskapa här, alltså behövs den inte. Jag använder samma logik som den äldrenämnden använder angående stängningen av matsalen. 

Jag föreslår äldrenämnden i Uppsala att riva upp sitt beslut och i istället stänga ner lokalen för Träffpunkten. Det blir en besparing med det också och drabbar egentligen bara ett fåtal boende här. När matsalen stänger kl. 13.30 kan den senare användas till att umgås, dricka kaffe och ’hitta på’ något. Det är ju inte ovanligt att man numera samutnyttjar lokaler, vi befinner oss i dyrtider. Mitt förslag har den fördelen att seniorerna i huset och i grannskapet även fortsättningsvis kan ta sina promenader hit till Ramund, träffa sina bekanta och vara trygga med att få i sig dagens lunch. Jag vädjar till beslutsfattarna - slå inte sönder den goda rutinen.