Resor Vi tillbringade sex månader i Thailand med barn, och följande är min erfarenhet: Det stämmer att det ofta är 32 till 34 grader varmt, men jag har aldrig sett så många lyckliga barn. De får under en period fullständig uppmärksamhet av sina föräldrar utan konkurrens av jobb och övriga uppgifter som vardagen kräver.
Som barnläkare vet du att barn som har ont eller lider skriker. De hundratals barn vi stötte på i Thailand var betydligt nöjdare och mindre kinkiga än hemma.
65 miljoner Thailändare inklusive barn trivs i klimatet så varför skulle inte vi göra det?
Gällande malaria så existerar den knappt över huvud taget vid turistorterna. Statistiken visar att mindre än en svensk per 100 000 smittas per år av malaria i Thailand och då oftast på gränsen mot Burma.(dit inga barnfamiljer åker).
I svenska skolan var alla friska, då influensa och förkylning knappt existerade. Den absolut farligaste faktorn för barn i Thailand är trafiken. Om vi skall avråda resor i säkerhetssyfte skall vi alltså avråda alla länder där det är farligt i trafiken. Det skulle begränsa vårt resande ganska kraftigt och om vi tittar på olycksstatistiken borde vi absolut avråda från resor till Grekland.
Om sedan problemet är att barnen stör andra passagerare på planet så bör vi småbarnsföräldrar alltså aldrig ta med barn där det finns övriga människor som kan störas. Enda förloraren på Thailandsresorna är moder jord som får ta emot utsläppen för flygresorna.