Miljö Den snabba expansionen av centrala Knivsta och planerna på tolvvåningshus framstår som forcerad. Det viktiga helhetsperspektivet saknas.
Vi måste fråga oss vad det är för stadskärna vi vill skapa.
Är det småstadens gatuliv med tre- eller fyravåningshus vi eftersträvar eller försöker vi skapa en illusion av en storstad? Vill vi ha ett centrum som liknar Märsta eller ett som liknar Sigtuna?
Det är nu chansen finns att skapa förutsättningarna för en attraktiv miljö i centrum som kan öka Knivstas attraktionskraft. Skulle Knivsta bli en mer attraktiv plats med tiovåningshus? Knappast. De mest exklusiva och omtyckta områdena i våra städer är inte de där husen är som högst. Snarare är det tvärtom. Områden med lägre höghus (jämför till exempel med Fålhagen i Uppsala) och gott om gröna parkytor är mest populära.
En tydlig nackdel med för höga hus är att de skapar stora skuggområden i ett land som Sverige där solen sällan står i zenit. Det som byggs i Knivsta måste vara estetiskt tilltalande och anpassat till kommunens särart. Annars kommer framtidens dom att bli hård – på samma sätt som blev fallet efter 60-talets förändringar av landets stadskärnor och miljonprogrammens framväxt.
Lena Isenstam, Knivsta