Kommentar till Klara Stenfelt 2/11
Jag håller med Klara Stenfelt fullständigt och skulle vilja ta saken ett steg längre. Sverige bedriver en riskfylld jordbrukspolitik i det att allt större andelar av våra livsmedelsprodukter importeras.
Odlingslandskapet försvinner successivt, åkrar som bönder i generationer brutit upp sås igen med gran. Den en gång rikskända Uppsalaslätten är hårt naggad i kanterna. Åkrar fylls av betong, stål och glas.
Detta är ren galenskap, för vad händer om, som Klara Stenfelt är inne på, det skulle uppstå en långvarig kris i Europa? Den senaste tiden har en sådan kommit allt närmare. Det borde vara självklart att allt i livsmedelsväg som kan produceras i vårt land också ska produceras här. Importera enbart sådana livsmedel som inte kan produceras i Sverige, vissa grönsaker och frukt till exempel, sådant som inte växer här. Resten kan och borde odlas här och aldrig importeras.