Vi undrar hur det är möjligt, vilken sorts skygglappar våra medmänniskor bär, vad i hela friden det är som fått dem att rösta mot mänskliga rättigheter och allas lika värde – vissa av dem mot sitt eget värde.
Med besvikelsen infinner sig även en vilja att kämpa och åstadkomma en förändring. Det märks inte minst hos våra ungdomar som organiserar sig i sociala medier och aktivt tar avstånd från tvivelaktiga värderingar.
Det är nu viktigare än någonsin att vi samlas och tar oss an problemet – för Sverigedemokraternas närvaro i svensk politik är ett problem, kanske det största inom svensk politik på mycket länge. Politiska förbund är inte de enda kanalerna som kan påverka i stora frågor som denna, nästan ogreppbart viktiga, fråga Sverigedemokraterna har öppnat med sin skrämmande antika politiska agenda. Blåa, röda, gröna, färglösa – vi behöver alla samarbeta i det här. Organisationer och studieförbund finns där för att stötta, hjälpa och samla de drivkrafter som brinner runt om i Sverige.
Vi kan inte tvinga bort röster från främlingsfientlighet och oförståelse. Men vi kan hjälpa Sverigedemokraternas väljare att förstå vad det faktiskt innebär att släppa fram en politik som på sikt kan komma att få Sverige att rasa.
Vi har fyra år på oss att övertyga 13 procent av befolkningen att alla förtjänar samma rättigheter till ett fullvärdigt liv, att heterosexuell kärlek inte är den enda rätta och att ingen religion står över en annan.