Vårdcentral i Östervåla? Det är frågan? Den ställdes av Östervålabon Kiell Tofters till våra regionpolitiker i Upplandsradion under rubriken ”Jag vill veta” för ett tag sedan.
Politikernas svar blev ett ”politikersvar”! Javisst, ska det bli vårdcentral i Östervåla, men nej, kanske inte? De politiker, vilka svarade var Håkan Collin (S) och Annika Krispinsson (C) , medgav att de varit med att besluta om att varje vårdcentral måste ha 10 000 ”kunder” för att bära sina kostnader. Hur ska det gå ihop? Östervåla vårdcentral har 6000 enligt Håkan Collin. Reserverade de sig mot beslutet? Det innebär att flera vårdcentraler måste läggas ner, eller tar man beslut på ”skoj”
Undertecknad befarar att beslut om nedläggning redan är taget på tjänstemannanivå.
Det är 4 år sedan vattenskadan. Den hade kunnat varit återställd inom ett år efter skadan. Vi får nog inget svar före valet den 9 september!. Det kommer nog någon gång nästa år!
Det ”bidde” ingen vårdcentral. ”Kunderna” får anlita Tierp eller Heby vårdcentraler. Vårdcentralens vara eller inte vara i Östervåla är den allra viktigaste frågan inför valet, i Heby, som kommun och Harbo, Tärnsjö, Östervåla som orter!
Därför, innevånare i dessa orter, rösta på det parti eller ledande politiker som garanterar att Östervåla vårdcentral blir kvar.
Har en sista fråga till ekonomiansvariga på regionen. Hur många miljoner/år kostar provisoriet (bodarna) och den i stort sett övergivna vårdcentralen?